​Jak prodloužit životnost chladničky a přitom ještě snížit její spotřebu energie?

​Jak prodloužit životnost chladničky a přitom ještě snížit její spotřebu energie?

31 října, 2018
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Ohlídejte si energetickou třídu. U chladničky se to opravdu vyplatí

Energeticky úsporný provoz chladniček je dnes považován za samozřejmost. Zcela běžně můžeme pořídit chladničku energetické třídy A+, ale měli bychom hledat ještě výše. Hlídat si spotřebu elektřiny je u chladniček o to důležitější, že jsou v provozu neustále. Porovnáme-li chladničky stejné velikosti a výkonnosti, chladnička nejvyšší energetické třídy A+++ vychází o čtvrtinu úsporněji než model A++ a spotřebu chladničky A+ stahuje při předpokládaném desetiletém provozu téměř o polovinu! To jsou hodnoty, které už jistě stojí za zvážení.

Máte rádi doma teplo? Chladnička to neocení

Na našich výdajích za elektřinu se u chladniček podílí řada dalších faktorů. Například teplota v místnosti, ve které se chladnička nachází. Všechny domácí spotřebiče včetně chladniček by se měly nacházet v místnostech, ve kterých se teplota pohybuje mezi 15 a 25°C. Nastavení příliš nízké teploty chladničce moc neprospívá. Čím nižší teplota je v chladničce nastavena, tím častěji musí spínat kompresor. Zde platí jednoduchá rovnice: čím častější spínání, tím vyšší spotřeba i hlučnost.

Nezapomínejte, že pro otevírání dveří slouží madlo

Dalším, velice častým nešvarem je otevírání dveří pomocí jejich boční strany namísto madla. Při chybném způsobu otevírání může dojít k poškození těsnění dveří, které by mělo na svědomí únik energie.

Těší vás, když je lednička plná k prasknutí? Také tady chybujeme

V lednici by se také nemělo nacházet ani málo, ale ani mnoho potravin. Příliš plná lednice totiž zabraňuje proudění vzduchu. V prázdné lednici se naopak vzduch kumuluje a při otevření dveří vždy uteče ven. Všechny potraviny by měly být rovnoměrně rozmístěny po celé lednici. Dbejte však na to, aby žádná z nich nebyla přiražena k zadní stěně chladničky. V takovém případě totiž hrozí, že část jejího obalu zůstane přimrzlá ke stěně a při odmrazování by mohla ucpat odvodňovací kanálek. I ten by se měl čistit pravidelně, a to alespoň 2x ročně. Při zanesení totiž hrozí, že se kanálek ucpe a následně přeteče.

Také chladnička vyžaduje velký úklid

Ideálním obdobím pro údržbu chladničky je jarní úklid. V případě, že vlastníte model s kondenzátorem na zadní straně spotřebiče, je potřeba jej alespoň jednou ročně důkladně vyčistit, ideálně pomocí vysavače. Současně také vyčistěte i odpařovací nádobku, která je umístěná na zadní straně nad kompresorem. Nádobka bývá často plná nečistot a vytváří nepříjemný zápach.

Chladničku udržíte svěží a čistou pomocí kvalitního čističe, ten snadno nasprejujte a setřete vlhkým hadříkem. Čistič pohlcuje pachy, snadno odstraňuje skvrny a zanechává povrch čistý. Pokud vás však trápí jakákoli výrazná vůně v chladničce, vložte do ní pohlcovač pachů, který zneutralizuje zápach z ryb, sýrů, masa a dalších aromatických potravin.

Každou chladničku se doporučuje alespoň 2x ročně kompletně odmrazit, a to i v případě, že se jedná například o typ s funkcí NoFrost, která zaručuje spotřebiči stálou teplotu. Užitečným pomocníkem při odmrazování se stane škrabka na led, která odstraní případnou námrazu bez rizika poškození chladničky.

Nízkou spotřebu elektřiny u chladničky ohlídají i chytré funkce

Výrobci chladniček mají dokonale zmapované naše chování. Při vybalování velkého nákupu, kdy bývají dveře chladničky déle otevřeny, se můžeme setkat s užitečnou funkcí Nakupování. Až dveře chladničky opět zavřeme, tato funkce potraviny rychle zchladí a poté lednici opět nastaví na běžnou provozní teplotu. Poměrně běžné jsou zásuvky FreshZone, v níž je teplota o 2°C nižší oproti ostatnímu prostoru v lednici, je tedy ideální pro skladování čerstvého masa a ryb.

Další podobné články

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přichází čas pro servis plynového kotle

Přichází čas pro servis plynového kotle

Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.