Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenová rozhodnutí, kterými každoročně stanovuje regulované složky cen energie na rok 2025. Jak v případě elektřiny, tak v případě plynu celkové průměrné ceny meziročně klesnou. V průměru by měly domácnosti na elektřině ušetřit přes 10 %, na plynu 8,5 %.
Jak dostat výtah do kondice na řadu dalších let
Výtah je jedním z nejpoužívanějších dopravních prostředků na světě, denně jím cestují miliardy lidí. Jen v České republice je více než 138 000 výtahů. Více než třetina je starších než 20 let, což je věk, kdy správci budov začínají uvažovat o modernizaci.
Kdy se vyplatí modernizace
U stárnoucích výtahů dochází k častějším a neočekávaným odstávkám. Náhradní díly mohou být hůře dostupné, což prodlužuje dobu odstávek. „Může dojít k bodu, kdy náklady a náročnost údržby učiní z modernizace ekonomicky výhodnější volbu,“ vysvětluje Jiří Ulver, manažer pro modernizace Otis v České republice.
Pokroky v bezpečnostních standardech a technologiích zároveň zvyšují výkonnost novějších výtahů a vytvářejí jiná očekávání cestujících a správců budov. Společnost Otis nabízí širokou škálu modernizačních balíčků přizpůsobených potřebám jednotlivých typů budov, které pomáhají snižovat spotřebu energie a provozní náklady. Navíc novější estetické prvky – jako jsou materiály kabiny, osvětlení a ovládačky – udržují moderní vzhled budov a zvyšují jejich atraktivitu.
K čemu dochází při modernizaci?
Projekty modernizace výtahů se v jednotlivých typech budovách liší. Podstatou každé modernizace je modernizace systému podle nejnovějších bezpečnostních norem a předpisů a modernizace řídicí jednotky neboli „mozku“ výtahu podle nejnovějších technologií. Součástí modernizačních projektů je často také modernizace estetického vzhledu kabiny výtahu. Zda se vymění i další součásti, jako například motor, závisí na stavu zařízení a potřebách budovy.
Díky našim zkušenostem a desítkám tisíc dosud dokončených modernizací výtahů se společnost Otis řídí dvěma hlavními zásadami:
- Ponechte na místě zařízení, která mohou zůstat, jako jsou vodítka a další stávající infrastruktura, pokud jsou v dobrém provozním stavu. To snižuje celkové náklady a optimalizuje ekologickou stopu ve srovnání s kompletní výměnou.
- Minimalizujte narušení běžného života obyvatel budovy, kteří jsou při modernizací často dotčeni.
Proaktivní přístup
Plánované modernizační práce je snazší zvládnout než neočekávané poruchy způsobené stárnutím zařízení. Modernizační výdaje mohou být zahrnuty do rozpočtových plánů investic do nemovitostí, z čehož bude mít prospěch jak správa budovy, tak i cestující.
„V České republice se neustále zvyšuje počet výtahů, které dosahují bodu, kdy je modernizace nezbytná a společnost Otis může ve svých řešeních nabídnout nejnovější technologie“ říká Jiří Ulver. „Je to investice, která pomáhá modernizovat prostředí v každé budově a přináší výhody v podobě vyšší bezpečnosti, spolehlivosti a udržitelnosti pro majitele budov, správce objektů i cestující.“
Zjistěte více o modernizačních nabídkách společnosti Otis: https://www.otis.com/cs/cz/
Další podobné články
Nezapomeňte na novou povinnost registrace fotovoltaiky
Novela energetického zákona (Lex OZE II) má dopad nejen na nově vznikající projekty, ale i na obyvatele bytových domů, kteří už elektřinu sdíleli. Energetický regulační úřad (ERÚ) připomíná, že do konce roku 2024 se musí nově registrovat u datového centra.
Pozor na kondenzaci vlhkosti v bytě
V chladných měsících vznikají problémy s kondenzací vzdušné vlhkosti mnohem častěji než v jiném období roku. Nadměrná kondenzace vzdušné vlhkosti je poměrně obvyklý problém, který je však potřeba včas řešit.