Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Pronajímáte byt? Dejte pozor, každý šesý prověřený nájemce je rizikový
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Stále více lidí si v současné době kupuje nemovitosti za účelem pronájmu. Vidí v nich efektivní způsob investice, které jim v budoucnu zajistí stálý příjem. S pronájmem je ovšem spojena také řada rizik v podobě neplacení nájemného či poškozování pronajatého bytu ze strany nájemce a další. Počáteční záměr o pravidelném zisku se tak nepříjemně rychle může dostat do úplně opačné situace. Jak můžeme sebe a náš investiční záměr co nejlépe ochránit?
Každý šestý prověřený nájemce má zkušenosti s exekucí
Jedním z nejčastějších problémů, kterému pronajímatelé v případně nesolidního nájemce čelí, je neplacení nájmu. Zkušenosti s neplatiči má téměř polovina pronajímatelů. Důvodem je zejména nepříznivá finanční situace nájemce, který se ve většině případů potýká s dluhy a na úhradu nájmu mu tak nezbývají potřebné finanční prostředky. Podle interních statistik společnosti UlovDomov.cz má zkušenosti s exekucí šestina prověřených osob (15,4 %). Během posledního půlroku přitom jejich počet mírně stoupl.
Opačný trend převládá u osob v platební neschopnosti. Zatím co před šesti měsíci bylo insolventních více než 7 % prověřených osob, nyní jich je o 2 % méně (5,2 %).
Každý šestý prověřený nájemce má trvalé bydliště na obecním úřadě
Určité riziko představují také potenciální nájemci s trvalým bydlištěm na obecním úřadě. Mnohdy se jedná o sociálně slabé osoby, které mají problémy s placením nájmu a svým chováním mohou poškozovat pronajatý byt. Během posledních šesti měsíců byla takto registrována až šestina prověřených osob (15,5 %). V některých případech byl potenciální nájemce dokonce hledán Policií ČR (1,6 %).
Zájem o prověřování potenciálních nájemců roste
Jedním z řešení, jak se problémovým nájemcům vyhnout, je si potenciální nájemce předem prověřit. Při prověřování lze použít jak internet, tak řadu veřejně dostupných rejstříků, jako je Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, Úřední deska soudních exekutorů, Policie ČR či zdravotní pojišťovny. Staré známé důvěřuj, ale prověřuj, platí u pronajímání bytu dvojnásob, jedná se přeci jen o váš majetek.
Další podobné články
Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy
Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.
Mařiče elektřiny čeká zákaz
Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.