Změna dodavatele energií – stále se vyplatí,<br /> nebo můžeme ušetřit i se stávající smlouvou?

Změna dodavatele energií – stále se vyplatí, nebo můžeme ušetřit i se stávající smlouvou?

22 května, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Platby za energie hrají v našem rodinném rozpočtu významnou roli. Proto nás zajímají jak jejich ceny, tak i nabídky dodavatelů energií. Změna dodavatele dnes už patří mezi běžné, ale to samo o sobě ještě nemusí znamenat, že budeme opravdu platit méně. Co všechno výslednou cenu ovlivňuje a jak to udělat, abychom opravdu ušetřili?

Dodavatelé přicházejí s výhodnými podmínkami

Podle statistik Operátora trhu s elektřinou (OTE) loni změnilo dodavatele elektřiny 359 536 odběrných míst. Meziročně jde přitom bezmála o 30% nárůst. Stále více zákazníků také mění dodavatele plynu. Toho loni změnilo 203 950 odběrných míst – o 15 % více než v předchozím roce. Podle odborníků stojí za nárůstem změn dodavatelů energií hlavně jednoduchost celého procesu a loni zavedená možnost snadno a na dálku vypovědět již uzavřenou smlouvu. „S novelou energetického zákona získali spotřebitelé účinný nástroj pro výpověď smluv uzavřených pod nátlakem třeba ze strany nepoctivých podomních obchodníků. To se také mohlo na počtu změn dodavatelů projevit,“ popisuje Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů.

Změna dodavatele není jedinou cestou k úspoře

Ceny energií zůstanou letos přibližně stejné, jako v loňském roce. Zatímco u elektřiny se velké pohyby cen neočekávají, plyn by mohl mírně zlevnit. Domácnosti, které plynem také vytápějí, by letos mohly ušetřit asi 2000 korun. V případě elektřiny pak mohou být efektivní cestou k úsporám různé akční nabídky, které mají dodavatelé nejen pro nové, ale také pro stávající zákazníky. Právě ty totiž letos budou největším lákadlem pro změnu dodavatele. „Například s naším produktem Advent mohou stávající i noví zákazníci ušetřit až 19 % z ceny za elektřinu,“ uvádí Rudolf Uzlík, vedoucí prodeje energie pro hromadné zákazníky společnosti E.ON.

Co by nás kromě ceny ještě mělo zajímat

Hlavní motivací pro změnu dodavatele energií je finanční úspora, stále více při rozhodování hodnotíme i další služby dodavatele. Zajímáme se o obchodní a smluvní podmínky, bonusy nebo také o to, jak dodavatel vrací přeplatky z vyúčtování.

Změna dodavatele je za současného stavu poměrně jednoduchým procesem. Většinu potřebných kroků totiž zařídí nový dodavatel a my pouze začneme platit faktury za energie novému subjektu. Musíme se ale připravit na to, že přechod k novému dodavateli trvá podle druhu jeho stávající smlouvy nejméně tři měsíce.

„Snížení cen energetických komodit umožnilo dodavatelům nabídnout novým zákazníkům nižší ceny, než měli v rámci stávajících smluv uzavíraných v době vyšších cen. Akviziční ceníky totiž mohou rychleji reflektovat na změny cen komodit než standardní ceníky, u kterých dodavatelé zajišťují nákup komodit průběžně,“ doplnil Václav Derfl, předseda výkonné rady Asociace nezávislých dodavatelů energií. Podobně však dodavatelé přistupují také k akčním nabídkám pro své stávající zákazníky, někteří nabízejí výhodnější cenu i několikrát do roka. Je pak samozřejmě na rozhodnutí spotřebitele, zda si nechá smlouvu se standardním ceníkem, přijme výhodnější nabídku stávajícího dodavatele ve chvíli, kdy přijde, nebo aktivně vyhledá zajímavější nabídku jinde.

Další podobné články

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přichází čas pro servis plynového kotle

Přichází čas pro servis plynového kotle

Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.