Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Co u bydlení nejčastěji řešíme? Vede hluk, náklady na bydlení a sousedi
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
O čem se nejvíce hovoří mezi obyvateli bytových domů? Jaké nové zákony a pravidla nás čekají? Jaké jsou trendy v oblasti bydlení v bytových domech? Odpovědi a osvědčená řešení přináší už třetím rokem Akademie pro bytové domy. Žádné z horkých témat nezůstane stranou. Přinášíme malou ochutnávku z několika nejčastěji řešených témat.
Náklady na bydlení
Nejčastěji diskutovaným tématem ve společném bydlení jsou platby příspěvků na správu domu a pozemku, obecně nazývané jako „fond oprav“. Tady nás nejčastěji zajímá, zda jsou platby povinné a jak vysoké by měly být. Ano, jsou povinné a jejich výše závisí na velikosti domu a jeho technickém stavu. Velmi obecně je doporučováno minimálně 20 Kč/m².
Peníze budou hrát hlavní roli i v případě, že budeme žádat o úvěr na rekonstrukci domu. Dalších výdajů se nemusíte obávat – celý úvěr na rekonstrukci domu je možné splácet z „fondu oprav“. Vás tak bude čekat opravený dům s byty s vyšší hodnotou na realitním trhu a až o polovinu nižšími náklady na energie.
Kolik můžeme ušetřit?
Téma se opět točí kolem peněz, tentokrát ale čistě z pohledu výdajů za bydlení. Nejvíce nás zajímají možnosti, jak ušetřit na energiích, které v měsíčním rozpočtu tvoří významný díl. Teď v zimě se soustředíme především na vytápění. Věděli jste, že u nedostatečně izolovaných rozvodů teplé vody ve společných prostorách v domě můžeme ztrácet až 10 °C, což může činit i více než 5 % ročních nákladů na ohřev vody? Další úspory v řádech tisíců korun ročně na každého z nás čekají v bytě. Základem je správně větrat – krátce a intenzivně, zbytečně nepřetápět a neplýtvat teplou vodou. Výborné je, že nás tyto změny nebudou stát ani korunu výdajů, a přitom můžeme tolik ušetřit.
Důležité je správně používat termoregulační hlavici. Každé číslo odpovídá určité teplotě, kterou pak bude termostatická hlavice v místnosti dodržovat. Budeme-li například pro obývací pokoj za optimální považována teplota zhruba 21 °C, bude to zpravidla odpovídat stupni 3 na termostatické hlavici.
Péči o regulaci termostatické hlavice za vás mohou převzít typy s digitálními měřidly, které samy umí vyhodnotit, zda například větráte a uzpůsobit změně svůj režim. Jejich nákup se vyplatí. Jestliže klasickou termostatickou hlavici pořídíme zhruba za 300 korun, digitální programovatelnou hlavici koupíme již od 400 korun.
Co můžeme a co už ne
Všezastřešujícím tématem provozu domu jsou právní otázky. Zejména v případě SVJ se u mnoha domů jedná o skutečně náročnou disciplínu vyžadující znalosti, zkušenosti, ale i obrovskou dávku trpělivosti a schopnosti komunikovat s ostatními.
Velkou kapitolou je pes v bytě, obtěžující kouření a hlučnost. Pouze na první téma je jednoznačná a jasná odpověď – mít v bytě psa vám nemůže nikdo zakázat, a to ani v nájemní smlouvě. Se sousedem, jehož kouření vám vadí, je nejlepší se zkusit po dobrém domluvit. Podle psychologů můžeme slušnou a klidnou formou vyřešit více problémů, než si myslíme. Za zkoušku to rozhodně stojí, a to i v případě poslední z trojlístku komplikací – obtěžující hlučnosti.
Další podobné články
Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy
Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.
Mařiče elektřiny čeká zákaz
Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.