Miliónové dotace na rekonstrukce čekají, seznamte se se všemi programy, ze kterých můžete čerpat

Miliónové dotace na rekonstrukce čekají, seznamte se se všemi programy, ze kterých můžete čerpat

13 června, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Znáte všech osm programů, se kterými můžete rekonstruovat levněji? Poměrně známý je dotační program Nová zelená úsporám, možná vám bude znít povědomě i IROP nebo kotlíkové dotace. Tím většina z nás skončí. Přitom existuje celkem osm programů, kde můžeme o podporu žádat.

Naše znalosti programů nejsou velké a peníze nám utíkají

Programů na energeticky úsporné renovace je v Česku celkem osm, řízených třemi ministerstvy. Nejlépe známe dotační program Nová zelená úsporám na zateplení bytových a rodinných domů či tzv. kotlíkové dotace na výměnu zastaralých kotlů. Alespoň základní informace o nich mají téměř tři čtvrtě z nás. Jak vyplývá z aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR, o dalších šesti podobných pobídkách zaměřených na energetické úspory však slyšelo méně než 15 % lidí. Například program Panel 2013+, ze kterého lze čerpat peníze na zateplování panelových domů, zná jen 12 % dotázaných.I z těchto programů lze přitom čerpat miliardy korun na energeticky úsporné renovace budov, primárně na zateplování.

Nová zelená úsporám stále vede

Z dotačních programů na renovaci budov je nám nejznámější národní program Nová zelená úsporám. „Z Nová zelená úsporám lze čerpat finance například na zateplení fasády či výměnu oken. Kromě rodinných domů rozšířilo Ministerstvo životního prostředí oblast podpory na bytové domy v Praze a nově také na novostavby bytových domů v pasivním standardu. Tyto změny nadále prospějí vysoké oblibě tohoto programu,“ komentuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS.

IROP výrazně zjednodušil podmínky čerpání

Malá znalost stále provází i o integrovaný regionální operační program (IROP), který lze použít na renovace bytových domů mimo Prahu – zná ho jen 15 % Čechů. A to je rozhodně škoda.

V IROPu je k dispozici celkem 17 miliard korun, o něž mohou požádat i bytové domy o několika málo bytech. K většímu rozšíření by mohly přispět i výrazně zjednodušené podmínky jeho čerpání, které Ministerstvo pro místní rozvoj upravilo letos v březnu. Vyplnění žádosti by tak měli zvládnout i menší žadatelé.

Finance nabízí i Operační program životního prostředí

Obdobně jako IROP dopadl Operační program životní prostředí, o kterém někdy slyšelo také pouze 15 % z nás. Jeho součástí jsou přitom i tzv. kotlíkové dotace určené na výměnu starých kotlů.

Na začátku dubna Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo výzvu na energetické úspory stávajících veřejných budov, tedy například škol, nemocnic, úřadů, domovů s pečovatelskou službou, apod.

„Nově budou podporovány i dílčí realizace zateplení. Zejména menší obce a města určitě ocení, že vedle dotace mohou nově požádat o zvýhodněnou půjčku od Státního fondu životního prostředí ČR na pokrytí zbylých nákladů na renovaci budov. Své žádosti mohou vlastníci veřejných budov podávat až do konce září 2017,“ popisuje novinky v programu Pavel Zemene.

Z energeticky úsporných opatření nejčastěji zateplujeme

Všechny zmiňované dotační programy lze použít na financování energeticky úsporných opatření v budovách. Nejčastějším takovým opatřením bývá zateplení domu, ke kterému podle loňského průzkumu Sdružení EPS ČR přistoupilo již 56 % Čechů. Dalších 17 % si své obydlí zateplí do pěti let. Do 10 let plánuje pomocí zateplení ušetřit 12 % Čechů. Za nejlepší izolační materiál zvolily dvě třetiny dotázaných (64 %) pěnový polystyren.

Další podobné články

Žádáte o dotaci? Buďte obezřetní při výběru firem

Žádáte o dotaci? Buďte obezřetní při výběru firem

Státní fond životního prostředí vydal upozornění pro příjemce a žadatele o dotaci z programu Nová zelená úsporám a podprogramu Nová zelená úsporám Light, aby u dotačních projektů věnovali zvýšenou pozornost a obezřetnost při výběru dodavatele, uzavírání smluv na instalaci solárních systémů a na renovaci domu a úhradě záloh.

Program Dostupné bydlení dostal zelenou. Do nájemního bydlení půjde 7 miliard korun

Program Dostupné bydlení dostal zelenou. Do nájemního bydlení půjde 7 miliard korun

Na výstavbu bytového domu, stavební úpravy nebo koupi nového bytu bude možné využít peníze z dotačně-úvěrového programu Dostupné bydlení, který přispěje k řešení současné bytové krize. Od října nabídne Státní fond podpory investic (SFPI) zvýhodněné úvěry pro obce, kraje, jejich organizace a další právnické osoby za 7 miliard korun do poloviny roku 2026. V příštím roce se k němu přidá Národní rozvojová banka se svými nástroji za další 3,5 miliardy korun.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.