Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
ČEZ Bytové domy je nová dcera ČEZ ESCO pro energetická řešení v bytových domech
Nová dceřiná společnost ČEZ Bytové domy bude pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek dodávat komplexní energetická řešení na klíč a pomáhat s realizací úsporných opatření pro spotřebu elektrické energie, vytápění a přípravu teplé vody. Do segmentu bytových domů přichází s technologiemi, jako jsou například fotovoltaické elektrárny s bateriemi, kondenzační plynové kotelny, regulace tepla z centrálních zdrojů, klimatizace či chytré elektroměry.
„Jedná se o další krok v podnikání ČEZ ESCO a nový typ zákazníka, kterému budeme naše produkty poskytovat. Bytové domy prošly v posledních letech velkou vlnou revitalizací, včetně zateplení či výměny oken. Očekáváme, že se teď jejich majitelé zaměří na investice do nových technologií, protože prostor pro energetické úspory je tu značný,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Vidíme v tomto segmentu velký potenciál, proto připravujeme pro bytové domy ucelenou nabídku technologických řešení.“
ČEZ ESCO nebude nabízet jednotlivé technologie, ale řešení odpovídající konkrétním potřebám jednotlivých bytových domů.
„Jako první krok pro zákazníka vypracujeme studii, která energetický provoz bytových domů či jednotlivých vchodů vyhodnotí a navrhne zákazníkovi nová řešení i s konkrétním vyčíslením úspor,“ říká produktový ředitel ČEZ ESCO Petr Štulc. „Výhodou pro zákazníka pak může být nejen úspora na nákladech, ale také ekologičtější provoz i zhodnocení nemovitosti spojené s modernizací.“
ČEZ ESCO předpokládá, že investice v bytových domech budou v příštích letech taženy poklesem cen nových technologií i dotačními příležitostmi, které například jen v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) a Nové zelené úsporám dosáhnou do roku 2020 až 17 miliard korun. Součástí nabídky ČEZ ESCO bude i pomoc s veškerou administrativou a přípravou žádostí o dotace.
„Jedná se o nový typ podnikání a v první fázi se zaměříme zejména na Prahu a Střední Čechy, do dvou let ale chceme pokrýt všechny významné regiony v České republice,“ vysvětluje Kamil Čermák.
ČEZ ESCO založila novou dceru jako společný podnik s partnerem, který má v tomto segmentu bohaté zkušenosti. Jde o firmu Energylink, jejíž majitelé se dosud podíleli na revitalizaci více než 300 bytových domů. „Díky společnému podniku s partnerem, který má zkušenosti, osvědčený obchodní model a dobré kontakty, náš vstup na tento trh výrazně urychlíme,“ doplňuje Petr Štulc.
Ve společném podniku má ČEZ ESCO 51procentní podíl a manažerskou kontrolu v podobě dvou ze tří jednatelů.
O ČEZ ESCO:
ČEZ ESCO (Energy Service Company) komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí, zajišťuje dodávky komodit, energetické audity a energetické poradenství, externí dodávky tepla a elektřiny, outsourcing provozu zákazníkových elektrických zařízení nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren. Do ČEZ ESCO patří firmy AZ KLIMA, ČEZ Bytové domy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Solární, ENESA a EVČ.
Více na: www.cezesco.cz
Další podobné články
Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy
Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.
Mařiče elektřiny čeká zákaz
Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.