Zbytečně si ubližujeme. Kvalitu vzduchu, který doma dýcháme, můžeme přitom snadno zlepšit.

Zbytečně si ubližujeme. Kvalitu vzduchu, který doma dýcháme, můžeme přitom snadno zlepšit.

26 září, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Domácí pohoda – jistě budete souhlasit, že se to neříká nadarmo. Kde jinde bychom se měli cítit lépe, než právě doma? Víte ale, co dýcháme? V domácnosti běžně používáme řadu výrobků, které v sobě obsahují rozpouštědla a těkavé organické sloučeniny. Připočteme-li ještě prach, roztoče, kouř, je to už dostatečný důvod pro to, abychom kvalitě vzduchu domě věnovali potřebnou pozornost.

Domácímu ovzduší ještě více nakládáme

K nekvalitnímu vzduchu v interiéru ještě musíme přičíst látky, které se do vzduchu v bytě uvolňují díky naším běžným domácím činnostem. Aniž bychom si toho byli často vědomi, vdechujeme výpary ze syntetických materiálů, kosmetických a tělových přípravků a chemických osvěžovačů a řady dalších látek.

Zejména ve městech a na více znečišťovaných místech si musíme uvědomit, že všech vzduch, který se k nám domů dostává, pochází z vnějšího prostředí. Přes jaro a léto je plný pylů a prachu, přes zimu nás sužuje smog. Průměrné hodnoty výskytu těchto látek jsou pak v naší domácnosti 2-5 x vyšší než v exteriéru.

Jak si můžeme pomoci? Není to nic obtížného. Stačí, abychom dbali na správné větrání – několikrát denně zcela otevřeným oknem (nikoliv ventilací) po dobu několika minut.

Pomoci nám může čistička vzduchu, důležité ale je, abychom zvolili správný typ. Při nepřetržitém provozu čističky vzduchu může její spotřeba znamenat významnou položku ve vyúčtování elektřiny. Čistička s příkonem 15 W vás při celodenním provozu vyjde při současných cenách na cca 1,80 Kč, s příkonem 80 W je pak cena 7,50 Kč. Dotazujte se i na složitost údržby a frekvenci výměny filtrů. Zjistěte si, jak jsou filtry drahé, anebo rovnou zvolte čističku vzduchu s filtrem elektrostatickým, kde nutnost výměny filtru odpadá.

Pro účinné čištění musí vzduchový výkon převyšovat minimálně 1,5krát objem místnosti. Hlučnost nesmí přesáhnout 40 dB. Některé přístroje na trhu dokážou nabídnout chod pod 10 dB, což oceníte v noci, až budete při jejím provozu nerušeně spát. Čističky vzduchu mohou poskytovat i některé další funkce – ionizovat nebo zvlhčovat vzduch. Novinkou trhu je kombinovaná čistička a zvlhčovač vzduchu 2v1 Philips AC4080. Zatímco technologie VitaShield IPS dokáže účinně odfiltrovat například jemné částice, částice PM2,5, škodlivé plyny, bakterie a viry o velikosti minimálně 20 nanometrů a odstraňuje ze vzduchu až 99,9 % pylů, prachu, roztočů, bakterií, virů a zvířecí srsti, technologie NanoCloud se zase stará o účinné a hygienické zvlhčování vzduchu bez bílých skvrn a louží v okolí přístroje. Rovnoměrně rozvádí zvlhčený vzduch po místnosti a udržuje v ní vlhkost na stabilní doporučené úrovni 40 – 60 %. V noci funguje v tišším provozu.

Vlhkost vzduchu? Ani nízká ani vysoká!

Vlhkost v bytě má vliv nejen na náš zdravotní stav, ale značně ovlivňuje také stavbu jako takovou. Optimální hodnoty pro lidský organismus se pohybují kolem 40 % (30 – 50 %).

Nadměrná vlhkost vzduchu se vsakuje do omítek či tapet a zdi se tak stávají živnou půdou pro růst plísní a mikroorganismů, které způsobují závažné zdravotní komplikace, jako je zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin a další respirační onemocnění. Pokud se už plíseň objeví, je potřeba ji okamžitě zlikvidovat, nejlépe chemickými prostředky obsahující biocidy, což jsou pesticidy určené k likvidaci hub. Ihned by měla následovat prevence, tedy zjištění důvodu vzniku plísně (vysoká vlhkost v bytě, praskliny ve zdech či zatékání do střechy) a jeho odstranění.

Vysoká vlhkost vzduchu a zdiva zhoršuje také tepelně technické vlastnosti staveb a může způsobit i poškození stavebních konstrukcí a materiálů.

Jak můžeme vlhkost v interiéru snížit?

  • Vlhké místnosti jako je koupelna, kuchyň a pokoje s větším množstvím květin častěji větrejte
  • Ráno v ložnici vytáhněte žaluzie a rolety na oknech a intenzivně vyvětrejte
  • Nesušte v bytě prádlo
  • Pokud je to možné použijte k odsávání par digestoř nebo odsávací ventilátor v koupelně
  • Radiátory nezakrývejte, dlouhé záclony i závěsy brání cirkulaci teplého vzduchu
  • Mezi zdí a nábytkem nechejte větší mezeru, aby mohl cirkulovat vzduch
  • Vlhkost pomohou snížit i pohlcovače vlhkosti

V některých případech se doma potýkáme s opačným problémem – příliš nízkou vlhkostí vzduchu. Pokud je vlhkost pod 20 %, může působit na lidský organismus negativně, způsobuje především vysušování sliznic. Řešením jsou zvlhčovače vzduchu.

Další důležitá kapitola – teplota

Teplotu v domácnosti vnímá každý jinak. Na pocitu, zda nám je teplo, či zima, se podílí řada faktorů, ať už to jsou fyzické dispozice, psychické naladění, sportovní aktivita, či to, co máme právě na sobě, nebo co jíme a pijeme. Teplota v obytných místnostech bytových domů by se měla v zimě pohybovat v rozmezí 22 ±2 °C, v létě by neměla přesáhnout 26 °C, přičemž povrchové teploty vnitřních ploch v interiéru by se neměly od výsledné teploty v místnosti lišit o více než 2 °C.

Rozdílné teploty jsou i v jednotlivých místnostech. Oříškem na vytápění bývá dětský pokoj. Ten slouží přes den jako herna a místnost pro učení. Naopak v noci zde děti spí. Situaci jednoduše vyřešíte teplotním regulátorem, který lze načasujete na dobu, kdy má být dosažena daná teplota. Řešením je i manuální regulace, kdy se musíte naučit tlumit radiátor dvě hodiny předtím, než půjdou děti spát. Nezapomeňte jim před spaním místnost důkladně vyvětrat. Vydýchaný vzduch je to poslední pro kvalitní spánek nejen dětí.

Další podobné články

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…

Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!

Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!

Šetřit peníze i teplo! Cíl současných dní pro mnohé z nás. Jaké jsou cesty? Změna zdroje tepla za energeticky úspornou variantu, zateplení obálky domu anebo výměna oken – tři nejčastěji skloňovaná řešení, přičemž to poslední je nejrychleji realizovatelné. I přestože okna na první pohled mohou vypadat v naprostém pořádku, tak skutečnost může být úplně někde jinde.