Podnájem, nebo pronájem?<br /> Záměny pojmů nám mohou přinést problémy

Podnájem, nebo pronájem? Záměny pojmů nám mohou přinést problémy

17 října, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Podnájem, nebo pronájem tyto pojmy si pleteme častěji, než byste mysleli. Z právního hlediska se ale jedná o něco docela jiného, tedy s jinými právy i povinnostmi. Nájemní smlouva na byt není podnájemní smlouvou a nájemce nerovná se podnájemce. Rozdíl je v mnoha ohledech zásadní. Pojďme se společně podívat na bydlení pana Nováka a pana Bílého.

Pan Novák a pan Bílý – jak se jim bydlí?

Advokát a odborník na legislativu bydlení JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D., přibližuje rozdíl na jednoduchém příkladu:

Vlastníkem bytu je pan Novák, který byt pronajme panu Bílému. Pan Bílý se tímto stává nájemcem v bytě pana Nováka. Pan Bílý si ale dále přeje přenechat byt panu Černému do podnájmu.

V praxi to znamená, že pokud pan Bílý dostane od pana Nováka výpověď z nájmu bytu (případně odstoupení od nájemní smlouvy) a musí se odstěhovat ke konci roku, balit si bude i pan Černý. Podnájem je totiž na nájmu bytu závislý.

Kdo je na tom z pohledu práv lépe?

Tím výčet rozdílů zdaleka nekončí. Postavení podnájemce je mnohem slabší než nájemce. Objevují se názory, že v podnájemní smlouvě je například možné zakázat podnikání v bytě nebo přítomnost zvířat, což v nájemní smlouvě nejde.

Podle častého výkladu také platí, že podnájem lze vypovědět bez uvedení důvodů, pokud se strany nedohodnou jinak. To je zásadní rozdíl oproti nájmu, který lze proti vůli nájemníka ukončit jen ze zákonných důvodů nebo důvodů, které byly dohodnuty v nájemní smlouvě.

Někdy se tak objevuje taktika formálně pronajmout byt příbuznému, ten teprve dává byt do podnájmu třetí osobě. Účelem je právě omezení práv „podnájemníka“. Nelze to však doporučit, jelikož se může jednat o obcházení zákona.

Mohu dát jako nájemce byt do podnájmu? Pozor na souhlas vlastníka bytu!

Platí obecné pravidlo, že nájemce musí mít k podnájmu bytu souhlas pronajímatele, tedy vlastníka bytu. Souhlas ale není potřeba, pokud nájemce v bytě sám trvale bydlí a pokud si v nájemní smlouvě výslovně strany nesjednaly, že souhlas nutný je.

Pokud má pan Bílý v nájmu třípokojový byt od pana Nováka a přál by si jeden pokoj přenechat panu Černému, přičemž v bytě by oba pánové nadále bydleli společně, nemusí mít pan Bílý souhlas pana Nováka coby vlastníka bytu. Souhlas by pan Bílý mít musel, pokud by v bytě trvale sám nebydlel, nebo pokud by to bylo přímo uvedeno v nájemní smlouvě.

Musí vlastník bytu dovolit podnájmem?

Jednoznačná odpověď je, že vlastník bytu souhlas s podnájmem bytu udělit nemusí. Ani zákon ho k tomu nijak nenutí s výjimkou osoby blízké, kterou může vzít nájemce do bytu kdykoliv, a to i bez souhlasu vlastníka bytu.

Ze zkušeností z praxe navíc plyne, že nájemní smlouvy často obsahují klauzuli, která zakazuje nájemci byt dát dále do podnájmu bez souhlasu vlastníka. I v případě, že majitel bude s podnájmem svého bytu souhlasit, může podnájem dále podmínit – například tím, že nájemci zvýší nájemné nebo poplatky spojené s užíváním bytu.

Forma pro udělení souhlasu a sankce za porušení

Souhlas majitele i žádost nájemce o souhlas s podnájmem bytu musí být provedena písemnou formou. Vlastník musí ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy obdrží žádost nájemníka, odpovědět, zda udělí souhlas. Jestliže v dané lhůtě majitel na žádost neodpoví, je to pokládáno jako souhlas s podnájmem bytu.

Nájemní smlouva také může obsahovat úplný zákaz podnájmu. V tomto případě to tedy tuto možnost předem vylučuje a majitel bytu nemusí na žádost nájemce ani odpovídat.

Jestli nájemce bez souhlasu vlastníka udělí byt do podnájmu, či překročí zákaz uvedený v nájemní smlouvě, dopustí se tak hrubého porušení svých povinností. V tomto případě nájemníkovi hrozí sankce ukončení nájemní smlouvy a povinnost vystěhování se do tří měsíců.

Další podobné články

Reklamace vyúčtování služeb

Reklamace vyúčtování služeb

Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Povolování staveb v Česku kolabuje

Povolování staveb v Česku kolabuje

Bytové výstavbě se stále nedaří. Kromě růstu cen je největší překážkou složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb v Česku neúměrně dlouho. Z hlediska komplikovanosti povolovacího procesu patří ČR dokonce k nejhorším zemím na celém světě. Pomyslný direkt tomu všemu zasadila aktuální zpráva, že digitální systémy stavebního a územního řízení kolabují.

Stavební zákon nabízí úlevy domům zasaženým povodněmi

Stavební zákon nabízí úlevy domům zasaženým povodněmi

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo metodiku, která popisuje postup stavebníků i stavebních úřadů při mimořádných opatřeních a obnově v souvislosti s povodněmi. Vytvořilo také formulář, kterým mohou snadno oznámit práce stavebnímu úřadu.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.