Kam s vyřazenými věcmi? Není to tak jednoduché, <br /> jak si často představujeme

Kam s vyřazenými věcmi? Není to tak jednoduché, jak si často představujeme

11 prosince, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Připravujete se na velký podzimní úklid a přemýšlíte, kam vyhodit oblečení, rozbitý mixér nebo pánve? Našli byste doma hned několik starých baterií? A co prošlé léky? Koupili jste si novou pračku, ale ta původní ještě funguje? Některé věci sice můžeme vyhodit do směsného odpadu, ale je to škoda. A jiné, ty tam rozhodně nepatří. Jak správně recyklovat a co s funkčními věcmi?

Knihy nevyhazujte

Co s vyřazenými knihami? Máte-li na to čas, zkuste je prodat přes internet. Existují speciální stránky, kde si je čtenáři navzájem prodávají a nakupují. Pokud byste se jich rádi zbavili najednou, zeptejte se v místní knihovně či antikvariátu, zda by neměli zájem o nové kusy. Kontaktovat můžete i organizace, které knihy vybírají a posílají tam, kde ještě najdou uplatnění – například pražská Elpida. Netradiční variantou jsou i pouliční knihovny, kam můžete vybrané kousky věnovat.

Drobné elektro patří do červených kontejnerů

Zvláštní pozornost věnujte zejména drobným elektrospotřebičům. Starý počítač, fén, dráty a nabíječky, rychlovarná konvice, telefon či elektronické hračky by rozhodně neměly skončit ve směsném odpadu. Při jejich rozkladu na skládce totiž dochází k úniku nebezpečných látek. Drobné elektro vyhoďte do speciálních červených kontejnerů Asekol k tomu určeným – zařízení je pak bezpečně rozebráno na speciální lince, kde se až z 90 % zrecykluje. Do červených kontejnerů se vejdou spotřebiče do rozměrů 40 × 50 centimetrů, ty větší odvezte do sběrného dvora. Nejbližší kontejner naleznete na cervenekontejnery.cz.

Co když je elektro ještě funkční?

Koupili jste si nový počítač či mobil a víte, že ten starý by ještě někomu mohl posloužit? Nenechávejte si ho v šuplíku a pomozte dětem z dětských domovů. Vyřazenou elektroniku odevzdejte, ASEKOL ji opraví a předá novým majitelům, kteří ji naplno využijí.

Kam můžete elektro na opravu přinést? Sběrný dvůr Generála Šišky, Praha 12, Sběrný dvůr Zakrytá, Praha 4, Sběrný dvůr Teplárenská, Praha 10 a Sběrný dvůr Durychova, Praha 4.

Dejte oblečení druhý život, hračky udělají radost dětem

Provětrali jste skříň a usoudili, že hromádku s o číslo menším oblečením už nemá smysl skladovat? Vyřazený textil nevyhazujte do koše, využít můžete například kontejnerů na oblečení, odkud oděvy putují do dětských domovů či na charitu. Stejně tak i hračky, se kterými si už nikdo nehraje. Darujte je Červenému kříži či dětskému nemocničnímu oddělení, kde ještě poslouží malým pacientům.

Prošlé léky jsou nebezpečný odpad. Vraťte je do lékárny

Objevili jste v lékárničce prošlé léky? Nevyužitá léčiva jsou nebezpečný odpad, který by měl být bezpečně zpracován certifikovanými firmami. Do směsného odpadu tedy stejně jako staré elektro nepatří. Staré pilulky, kapky či tablety proto vraťte do lékárny.

Pánve, hrnce, pekáče

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Další podobné články

Reklamace vyúčtování služeb

Reklamace vyúčtování služeb

Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy

Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy

Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.