Jak bydlíme v Česku <br /> ve srovnání s evropskými metropolemi?<br />

Není všechno tak, jak se zdá. Jak bydlíme v Česku ve srovnání s evropskými metropolemi?

19 února, 2018
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Evropa stírá hranice mezi státy. Zalíbilo se vám v Londýně, Paříži, či Mnichově? Občasné návštěvy a stálé bydlení si ale jsou hodně vzdálené. I když nás od těchto měst dělí jenom hodiny jízdy, podmínky pro bydlení se liší.

Nedostatek bytů mění podmínky bydlení

V minulém roce rostly ceny nemovitostí výrazným tempem. Kvůli velkému pohybu lidí za pracovními příležitostmi do velkých měst začíná být zejména v metropolích citelným problémem nedostatek bydlení. Podobná situace už postihla mnoho měst v zahraničí.

V Londýně ve sdíleném bydlení

Londýn patří mezi nejdražší města světa. I malá garsonka v centru města se obvykle pohybuje cenově v přepočtu kolem 50 000 Kč za měsíc, tudíž lidé jsou nuceni volit alternativní řešení. Mnozí Britové žijí v tzv. sharing flatech, neboli sdíleném bydlení. V Česku si jeden pokoj v bytě, obývaném dalšími nájemníky, pronajímají většinou studenti či lidé na začátku svého pracovního života, ovšem v Anglii je zcela běžné, že takto bydlí i člověk na vrcholu kariéry. Britové, kteří touží po vlastním bytě, často žijí ve vesnicích daleko za Londýnem a každodenně dojíždí i více než hodinu do zaměstnání.

Miniaturní Paříž

I život v hlavním městě Francie není zrovna procházka růžovým sadem. Byty v nejlukrativnějších ulicích města nejsou vůbec dostupné a pouze se dědí z generace na generaci. A když se Francouzi poštěstí nějaký apartment ulovit, tak si pořádně připlatí – měsíční nájem za garsonku se v centru města pohybuje kolem 35 000 Kč.

Hitem jsou miniaturní verze bydlení. Mnoho Pařížanů žije v minimalisticky řešených prostorách, ve kterých se třeba na 15 metrech čtverečních vměstná postel, pracovní stůl, kuchyňka i toaleta.

V Mnichově musíte do fronty

Obtíže v podobě nedostupného bydlení postihl i naše sousedy, nejvíce však Mnichov, kde jsou ceny nemovitostí ještě vyšší, než v hlavním německém městě. Do Mnichova totiž proudí davy studentů i pracujících a sehnat zde obstojné bydlení vůbec není snadné. Na prohlídky bytů se obvykle dostaví velké množství uchazečů a není výjimkou, že fronta zájemců zaplní celé schodiště. Zájemce mnohdy musí projít náročným výběrovým řízením, ve kterém si jej majitel bytu „proklepne“ a může po něm požadovat vyplnění dotazníku o jeho životní situaci, či si dokonce vyžádat reference od jeho předchozích pronajímatelů.

Jak se budou vyvíjet ceny bytů? Možná doženeme západní Evropu

Je velmi pravděpodobné, že situace ve větších českých městech bude kopírovat západoevropský vývoj. Situace se ale podle místa liší.“Ne všude jsou ceny nemovitostí předražené. Mnohdy lze sehnat cenově dostupné bydlení třeba v okrajové části města či přilehlé vesnici s dobrou dopravní dostupností, přičemž doba jízdy autem může být stejná, jako cesta tramvají v případě bydlení přímo v daném městě,“ radí Zbyněk Laisek. Další možnost, jak se mohou vlastníci bytů popasovat s dražšími náklady na bydlení, představuje například levnější hypotéka. Díky srovnání cen lze na splátkách ušetřit i částku v rámci statisíců korun. Vždy je ale nutné porovnávat všechny parametry.

Další podobné články

Reklamace vyúčtování služeb

Reklamace vyúčtování služeb

Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy

Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy

Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.