Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Náklady na bydlení v Praze mění naše chování
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Bydlení v metropoli pro mnohé představuje splněný sen. Mnoho věcí považujeme buď za samozřejmost, nebo ji bereme jako daň za bydlení ve velkém městě. Jaké je Praha místo k bydlení?
V jakém bytě chceme bydlet? Střet našich představ s realitou
Nároky na bydlení stoupají, lidé chtějí bydlet v novém nebo si koupit byt na investici. Aktuální situace s byty v Praze ale nutí ke kompromisům.
Pohodlně prostorný byt – tak bychom mohli velmi stručně shrnout představu, s jakou se do hledání bydlení v metropoli pouštíme. Ve většině případů vzápětí dochází ke střetu s realitou v podobě nedostatku bytů a jejich cenové nedostupnosti.
O jaké byty je největší zájem? „Skladba bytů v nových developerských projektech se z dlouhodobého pohledu nemění. Největší zájem je o byty 2+kk s velikostí 50-54 m2. Zájemci o byt zde vidí akceptovatelný poměr ceny k možnostem využití bytu. Je to vhodné bydlení jak pro pár, tak i pro mladou rodinu. Tyto byty jsou také nejčastěji kupovány jako investiční na pronájem,“ říká Štěpán Havlas, finanční ředitel společnosti Finep.
Ubývá Pražanů, kteří celý svůj život bydlí v jednom bytě, a podle změn ve struktuře domácnosti hledají nové bydlení, které by lépe odpovídalo jejich potřebám. Přednost má stejná lokalita.
Město dusí samo sebe. Jak z toho ven?
Velkým pražským tématem se stala dostupnost bydlení. Praha by potřebovala ročně 10–12 tisíc bytů, realita je do 4 tisíc nových bytů za rok 2018. „Důvodů je řada, především nedostatečný koncepční metropolitní plán, nutné úpravy stavebního zákona a roztříštěnost stavebního řízení. Ve vyspělé Evropě, například ve Francii je stavební povolení otázkou několika měsíců, u nás trvá šest i osm let,“ vyjmenovává některé z brzd dalšího rozvoje Štěpán Havlas.
„Omezujeme možnost stavět ve městě, které přitahuje další obyvatele. Nových bytů přibývá málo, proto se dostupnost bydlení v Praze zhoršovat musí. Pokud město chce pomoci lidem se skromnějšími příjmy, a já myslím, že by mělo, je načase zvýšit počty nových bytů. Bude třeba cíleně připravit rozvojová území pro stavbu a zreformovat povolování. Město dusí samo sebe a je to škoda,“ doplňuje Lukáš Kohl, architekt a společník v developerské společnosti Doma je doma.
Model bydlení prochází změnami
Zájem o bydlení v metropoli trvá. Pracovní příležitosti a styl města pro řadu lidí znamená jasný směr k Praze. Do města se stěhují především singles. Pro mladé rodiny naopak začíná být stále zajímavější alternativou bydlení v dojezdové vzdálenosti za hranicemi Prahy.
Jaké možnosti bydlení Praha v současnosti nabízí?
Ceny novostaveb zvyšují i ceny bytů ve starší zástavbě. Na jednu nabídku tak v zajímavé lokalitě připadá i několik desítek zájemců. To zvedá ceny bytů i v tomto segmentu.
I přes výrazná omezení výstavby v Praze najdeme v nabídce i několik nových developerských projektů. Ovšem dlouho otálet se nevyplácí, protože se Praha opět dostala do situace, kdy je značná většina bytů prodána již v průběhu výstavby.
Aktuální nabídka do značné míry odráží současné trendy: Znovuobjevení kouzla družstevního bydlení, atraktivní brownfield, bydlení v dojezdové vzdálenosti Prahy.
Zájem o družstevní bydlení v Praze stoupá
Družstevní bydlení je s plnou parádou zpět. Je to opodstatněné, protože ve srovnání s formou SVJ má řadu předností. „Družstevní bydlení představuje velmi ucelený systémový nástroj, který na rozdíl od SVJ v řadě oblastí zlehčuje správu a provoz domu. Je škoda, že si toho stále nevšiml daňový systém. Pokud splňuji podmínku, že jde o mé vlastní bydlení, proč například nelze i u družstevního bydlení umožnit odpočty úroků z podílu na úvěru člena bytového družstva? Bytové družstevnictví by mělo být více vnímáno jako rovnocenný partner, protože si to z dnešního pohledu dostupnosti bydlení skutečně zaslouží,” konstatuje Mgr. Martin Kroh, předseda SBD Praha a předseda České společnosti pro rozvoj bydlení.
Bydlení za hranicemi Prahy dnes představuje zajímavou alternativu
Alternativa bydlení na některém z atraktivních míst Středočeského kraje se stává zajímavým řešením pro stále více Pražanů. Láká je dostatek zeleně, funkční infrastruktura místa a výrazný rozdíl v nákladech na bydlení. Například v Nové výstavbě v Milovicích je dnes možné koupit třípokojový byt o 70 m2 za zhruba 3 miliony korun. Připočteme-li ještě pětiletý rozdíl v nákladech na bydlení 750 000 korun oproti nájmu stejného bytu v Praze, je taková alternativa bydlení zejména pro mladé rodiny finančně jistě hodně zajímavá.
Brownfield se mění na atraktivní byty
Novou výstavbu je potřeba vidět v souvislostech. Development je součástí živého města a nezbytně ho proměňuje. Je ale nutné, aby nové projekty přinášely určitou hodnotu i stávajícím obyvatelům.
Náklady na bydlení v Praze Pražany nepotěší
Nebudeme si nic zastírat, byty v Praze jsou v současnosti drahé. Mgr. Martin Kroh by v tomto směru uvítal větší angažovanost státu. „U nákupu prvního bytu by stát měl odměnit toho, kdo neváhá vlastními prostředky řešit své vlastní bydlení a nečeká, že se o něj postará stát či město. Současné debaty o změně sazby z nabytí nemovitosti u první stavby jdou však v případě bytových družstev opačným směrem.“
O nákladech na bydlení v Praze vypovídají i statistiky. Disponibilní příjmy jsou v Praze pouze o 30 % vyšší než ve zbytku republiky, ovšem náklady jsou zde o 44 % vyšší. Pořízení nového bytu v Praze je nákladnější i ve srovnání s některými evropskými metropolemi.
Jaké jsou aktuální ceny bytů?
Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostla o 18,6 % na 101 091 korun za m2.
U starších bytů se průměrná cena za metr čtvereční na konci roku 2018 v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než v předchozím roku. Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby a meziročně o 60 % více. Po Brnu hned následují byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za m2.
/Foto: Bytové družstvo Park Milovice/
Další podobné články
Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy
Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.
Mařiče elektřiny čeká zákaz
Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.