Jak nejlépe vybrat odsavač par?

Jak nejlépe vybrat odsavač par?

27 ledna, 2020
Veronika Pavlisová

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Digestoř neboli odsavač je již součástí každé moderní kuchyně. Pro naši domácnost je důležitý především pro čistý vzduch bez vlhkosti, pachů a mastnoty. Vybírat můžete podle designu i finančních možností, ale zaměřit byste se měli především na funkčnost.

Vybírat můžeme mezi čtyřmi typy

Nejznámějším typem jsou komínové digestoře. Jsou napojené na potrubí vyvedené mimo kuchyň – do větrací šachty, do komínu nebo přímo ven z objektu. Druhou možností je vestavný model digestoře. Ta je zabudovaná přímo do horní části kuchyňské linky. Stejně zabudovaná bývá také filtrační digestoř. Ty však fungují v režimu recirkulace vzduchu. Nasátý vzduch prohánějí přes filtr, aktivním uhlím a pachový filtr a poté ho vrací zpět do místnosti. Posledním typem jsou ostrůvkové digestoře, které se používají v případě, že varná deska je umístěna uprostřed místnosti. Odtahové potrubí tak nelze vést stěnou, ale musí být vedeno stropem.

Na co si dát pozor při výběru

Sací výkon a hlučnost – to jsou nejdůležitější parametry, které při koupi digestoře sledujeme. Mohli bychom se domnívat, že nejvyšší stupeň sacího výkonu znamená maximální hlučností. Tato úměra však není pravidlem.

U výkonu musíte zohlednit velikost místnosti, kam digestoř pořizujete. Logicky platí, že čím větší místnost (je-li třeba kuchyň spojena i s obývací místností), tím větší výkon potřebujete. Například při rozloze 40 m2 a výšce stropu 3 m, což odpovídá objemu vzduchu 120 m3, by byl zapotřebí výkon 1200 m3/h. Ovšem při tak velkém výkonu by společně s párou nasycenou tukovými částicemi odcházelo z místnosti i teplo, což je značně neekonomické. Výrobci pro tyto prostory doporučují výkon 600 m3/h.

U hlučnosti určitě preferujeme rozmezí 40 a 50 dB. Hlučnost se však odvíjí od celé řady aspektů – jaké se použije odtahové potrubí, jestli nezmenšíme průřez potrubí nebo kolik záhybů instalujeme do vedení potrubí. Důležité je zde také zohlednění, jestli používáme digestoř v odtahovém nebo recirkulačním režimu. Recirkulační typ bývá totiž hlučnější.

Velikost a osvětlení

Velikost varné plochy obvykle bývá 60 cm. Tomu bychom měli přizpůsobit také velikost digestoře. Někdy se však doporučuje pořídit širší odsavač par (až 90 cm).

Velmi využívanou funkcí digestoře je osvětlení. Žárovky by měly být nasměrované kolmo na pracovní plochu. Prozkoumat bychom měli také materiál, ve kterém je žárovka umístěna. Jestliže kryt není z čirého materiálu, ale z matného, tak snižuje intenzitu jasu.

Digestoř pomůže v boji proti plísním

Digestoř odsává pachy, mastnotu a páry. Vařením se uvolňuje velké množství vodní páry a pokud jí neodvedeme, mohou se začít tvořit plísně, které nám v bytě rostou. Tento problém nastává především v zimních měsících, kdy daleko méně větráme. Plísně mohou způsobovat alergie, podráždění dýchacích cest nebo i závažnější zdravotní potíže.

 

 

 

Další podobné články

Chladný vzduch bez nutnosti zasahovat do zdi

Chladný vzduch bez nutnosti zasahovat do zdi

Cesta k chlazení místnosti mobilní klimatizací bývá pro mnohé majitel domácností obtížná. Zavedení elektřiny pro klimatizaci formou vrtání ve zdech či instalace kabelů není pro každého řešení. Naštěstí existují alternativy,….