Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Nejčastější problémy, které způsobil covid-19 v SVJ a jak je řešit?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Schvalování usnesení
Mezi nejproblematičtější oblasti v SV patří momentálně schvalování usnesení, jelikož nebylo možné po delší dobu svolat plánované shromáždění a SVJ jako takové není zvyklé hlasovat mimo zasedání neboli per rollam. Vzhledem k často vyššímu věku členů SV bývá problém přecházet na novější způsoby komunikace a hlasování. Nicméně z úpravy lex covid vyplynulo, že v případě, kdy funkčního období u členů volených orgánů skončí v době mimořádných opatření, tak se automaticky prodlužuje a nekončí. Prodloužení funkčního období může teoreticky trvat až do 31. 3. 2021. Mimořádná opatření stále k dnešnímu dni platí a tříměsíční lhůta počíná běžet v den, kdy skončí. Pokud by neskončila do 31. 12. 2020, počíná běžet tříměsíční lhůta tímto dnem. Úpravu projednání a schválení účetní závěrky lex covid neupravuje, je ale velmi nepravděpodobné, že by v současném stavu byly SV postihovány za neschválení účetní závěrky v řádném termínu tedy do
31. 12. 2020.
Aktuálně potřeba svolat shromáždění
Určitě je vhodné shromáždění svolat i za předpokladu, že usnášeníschopné nebude. Minimálně se tímto projevem vůle svolatele otevře SV možnost, odhlasovat si body na neusnášeníschopném shromáždění mimo shromáždění i v případě, že má SV ve stanovách, že o těchto bodech může rozhodnout pouze na shromáždění. V současnosti mohou díky lex covid rozhodovat mimo shromáždění i společenství, které tuto možnost výslovně ve stanovách nemají. V nepříjemné situaci se ocitají SV, jenž mají sice možnost hlasovat per rollam ve stanovách, ale mají výčtem omezené typy usnesení, o kterých mohou takto hlasovat. Lex covid jim v tomto případě neumožňuje hlasovat o ostatních záležitostech mimo shromáždění.
Jaká pravidla aktuálně neplatí pro svolání shromáždění?
Pro shromáždění v časech po Covid-19 pandemii doporučujeme dodržovat hygienická opatření, používat ochranu úst a nosu a pokud je to možné dodržovat přiměřené rozestupy. Pokud vlastníci budou dlouhodobě mimo svá bydliště např. na chalupě, je poměrně složité je zastihnout pro rozhodnutí per rollam, jelikož jim je pošta pravděpodobně doručována do bytu. Teoreticky lze uvažovat zmocnění plnou mocí i pro hlasování per rollam, kterou by vlastník před dlouhodobým odjezdem z místa trvalého pobytu vystavil vlastníkovi, o němž ví, že se v domě bude nacházet na hlasování mimo zasedání a může i za něj reagovat. Zavedeným standardem je hlasování prostřednictvím e-mailu. Tímto způsobem mohou hlasovat všichni vlastníci s připojením k internetu.
Další podobné články
Povolování staveb v Česku kolabuje
Bytové výstavbě se stále nedaří. Kromě růstu cen je největší překážkou složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb v Česku neúměrně dlouho. Z hlediska komplikovanosti povolovacího procesu patří ČR dokonce k nejhorším zemím na celém světě. Pomyslný direkt tomu všemu zasadila aktuální zpráva, že digitální systémy stavebního a územního řízení kolabují.
Stavební zákon nabízí úlevy domům zasaženým povodněmi
Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo metodiku, která popisuje postup stavebníků i stavebních úřadů při mimořádných opatřeních a obnově v souvislosti s povodněmi. Vytvořilo také formulář, kterým mohou snadno oznámit práce stavebnímu úřadu.