Pronájem, nebo podnájem bytu? Mějte v tom jasno!

Pronájem, nebo podnájem bytu? Mějte v tom jasno!

23 května, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Pojmy pronájem a podnájem si jsou sice podobný, ale ve skutečnosti znamenají odlišné postupy. Kdy můžete byt pronajmout a kdy se vás týká podnájem? Klíč hledejte v tom, jestli bydlíte v domě, který spravuje společenství vlastníků nebo družstvo.

Laikové většinou nehledají rozdíl v tom, jestli si byt pronajímají nebo zvolí podnájem. Někteří se dokonce mylně domnívají, že se jedná o totéž. Vše se však odvíjí od osoby, která nám byt poskytuje.

Pronájem bytu v rámci SVJ

U pronájmu se jedná o poskytnutí nemovitosti přímo od jejího majitele. Stává se tak nejčastěji v bytových domech zaštítěných SVJ. Další rozdíl je v tom, že pronajatý byt si můžete uvést jako trvalé bydliště, aniž byste k tomu dostali souhlas od majitele bytu. Pronajímatel vám také v pronajatém bytě nemůže zakázat chov zvířat či kouření. To se stává častým sporem mezi vlastníkem bytu a nájemce. I kdyby vlastník bytu uvedl zákaz do nájemní smlouvy, tak taková ujednání jsou ze zákona neplatná.

Co je podnájem?

U podnájmu vám byt do užívání poskytuje člověk, který nemovitost nevlastní. Bývá to často nájemce, který má právo byt poskytnout třetí osobě, tedy podnájemníkovi. Příkladem jsou byty v družstevních domech, kdy vlastníkem bytu je právě družstvo. Jestliže plánujete podnajmout svůj družstevní byt, musíte se řídit nejen tím, co je v zákoně, ale ohled musíte brát také na stanovy družstva a nájemní smlouvu, kterou máte se svým družstvem uzavřenou.

Co se týká zvířat či kouření, tak se v podnajatém bytě musíte taktéž řídit stanovami konkrétního družstva. Nejasný výklad je i pro možnost uvést zde trvalé bydliště, protože názory různých odborníků, specializovaných právníků i praxe jednotlivých obecních úřadů se rozcházejí.

Jak je s využití části bytu?

Pokud nemovitost nájemník sám užívá, může ji poskytnout do podnájmu další osobě i bez souhlasu majitele, a to jak družstva, tak i samotného majitele bytu v rámci SVJ. Toto bývá častá praxe například u větších bytů, které sdílí více osob – nejčastěji studentů.

Zajímá vás více?

Problematice podnájmů a pronájmů se také věnoval náš webinář, ze které je k dispozic podcast s názvem Pronájmy v bytovém domě.

Další podobné články

Družstevní bydlení s podporou města Prahy má zelenou

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo na svém dnešním jednání realizaci nadlimitní veřejné zakázky s názvem „Partner pro projekt Dostupného družstevního bydlení – Lokalita Radlická (Smíchov)“ formou otevřeného řízení. Metropole tak odstartovala první pilotní projekt družstevní bytové výstavby s podporou Prahy.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.