„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…
Zatočte s otravným hmyzem pomocí chemie i babských rad
Co dokáže znepříjemnit letní měsíce v bytě? Jednoznačně otravný hmyz jako komáři, mouchy či vosy. Většina z nich navíc může vyvolávat alergie či přenášet nemoci.
Prevence na prvním místě
Nejlepší je nezvané hmyzí návštěvníky do útrob svého domova vůbec nevpouštět. Neváhejte proto s instalací sítě proti hmyzu, které lze umístit nejen do oken, ale také do dveří a to jak vstupních, tak i balkonových či terasových, takže už se nemusíte bát nechávat otevřeno ven, abyste měli doma čerstvý vzduch.
Odpuzovače a lapače hmyzu
Existují různé varianty odpuzovačů hmyzu. Můžete například zakoupit pastičky na lezoucí hmyz (mravence, rybenky). Proti létajícímu hmyzu fungují elektrické odpařovače do zásuvky. Dalším způsobem likvidace jsou lepící pásky zavěšené po domu – dobře známé mucholapky. Další variantou, která se používá zejména na vosy, je umělohmotná pastička, do níž se nalije šťáva, pivo nebo dá přezrálé ovoce, které hmyz naláká dovnitř, ale mu neumožní cestu ven.
Dejte na babské rady
Hestliže se chcete při likvidaci hmyzu vyhnout chemii, můžete vyzkoušet některou z „babských rad“. Komáři nemají rádi aroma hřebíčku či skořice, zkuste tedy mističky s tímto kořením nechat položené na parapetu či jinde po místnosti. Tito bodaví společníci nesnášejí rovněž česnek. Mouchy zase zahání svařený ocet. Mravencům nastříkejte oblíbeně cestičky jarovou vodou. Do cesty jim nasypte také pepř, sůl nebo pálivou papriku – ani jedno z toho nepřekonají.
Sáhněte po technice
Dalším řešením, kde není využita chemie, jsou žárovky či lampy proti hmyzu. ty se používají převážně venku u vchodových či terasových dveří. Hmyz je přitahován světlem a po příletu na drátěnou konstrukci je usmrcen. To se ale neobejde bez zápachu a „odpadu“ z mrtvých hmyzích těl. Na trhu jsou k dispozici také pokročilejší modely, které likvidují hmyz pomocí „vysušením“ – ty lze používat i ve vnitřních prostorách, jelikož nevytvářejí takový zápach a hluk.
Další podobné články
Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!
Šetřit peníze i teplo! Cíl současných dní pro mnohé z nás. Jaké jsou cesty? Změna zdroje tepla za energeticky úspornou variantu, zateplení obálky domu anebo výměna oken – tři nejčastěji skloňovaná řešení, přičemž to poslední je nejrychleji realizovatelné. I přestože okna na první pohled mohou vypadat v naprostém pořádku, tak skutečnost může být úplně někde jinde.
Rosí se vám okna? Chyba bývá ve větrání
Rosení oken v nejčastějším případě znamená vyšší vlhkost v místnosti. To bývá skvělé prostředí pro tvorbu plísní. Základem je správná cirkulace a to díky větrání. Jak zvýšené vlhkosti, a tedy rosení oken ještě předcházet?