Topíte a ohříváte vodu hospodárně? Váš dům <br /> možná skrývá potenciál energetických úspor

Topíte a ohříváte vodu hospodárně? Váš dům možná skrývá potenciál energetických úspor

15 září, 2021
redakce

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Zastaralá plynová kotelna, nedostatečná regulace, podstatně nižší úspora energií po rekonstrukci domu, než jakou jste očekávali. Dost možná právě řešíte se sousedy podobný problém. Zajímá vás, jak docílit hospodárnějšího využívání tepla? Opravdu lze za vytápění a ohřev vody v bytovém domě ušetřit ročně až stovky tisíc? A která technologie je pro váš dům ta správná? Na tyto a další otázky odpovídá Petr Prokop, specialista na technologie v bytových domech ze společnosti DPU Revit.

Jak poznám, že v našem bytovém domě se s teplem a energiemi správně hospodaří?

PP: Správné hospodaření u bytového domu se z laického pohledu poznat nedá. Jistě je dobré, pokud na schůzi o této problematice hovoříte a pokud pak realizujete opatření dle plánu investic, na kterém se dohodnete. Ten však můžete vypracovat až ve chvíli, kdy víte, do čeho je potřeba investovat. A s tím by vám rozhodně měl poradit odborník, který ví, čeho si všímat. Vidí věcí, které běžného obyvatele domu zkrátka nenapadnou. Specialista by měl prohlédnout nynější stav domu z hlediska energetického hospodaření a připravit tzv. energetické posouzení. Z něj bude mimo jiné patrné, jestli existuje ekonomicky smysluplný způsob, jak hospodaření s energiemi zlepšit.

Proč se mnohdy nedaří uspořit energie v domě, kde došlo k výměně oken, zateplení fasády a rekonstrukci střechy?

PP: Může v tom hrát roli více faktorů. Ne vždy dojde po zateplení objektu k regulaci dodávky, takže bytový dům přijímá stále stejné množství tepla, které v podstatě nepotřebuje. Dalším faktorem může být technický stav tepelné soustavy, ať už jde o zdroj vytápění, regulaci nebo rozvody tepla. Tam všude může docházet ke zbytečným ztrátám.

K čemu je dobré energetické posouzení? Co všechno z něj mohou obyvatelé domu vyčíst?

PP: Každý dům je jedinečný. Jinak se chová panelový dům s mnoha vchody a jinak menší cihlová šestibytovka. Důležitá je konstrukce domu, dostupná média, a samozřejmě zda je dům zateplený. Způsob vytápění je také různorodý: od připojení na centrální zásobování teplem přes vlastní plynové kotelny až k alternativním zdrojům. Nelze tedy paušalizovat, jak by se domy měly chovat a jaká opatření jsou pro ně nezbytná.

Někdy se jeví jisté opatření jako zajímavé řešení, ale po zhotovení energetického posouzení vyjde najevo, že by se taková investice minula účinkem a zbytečně by se utratila spousta peněz. Dalším příkladem by mohl být záměr investovat do moderních technologií, například do fotovoltaické elektrárny, na druhou stranu není zajištěna výměna stávající, mnohdy až 50 let staré páteřní elektroinstalace. A tam už jde o ohrožení základní bezpečnosti. Než začne výbor SVJ nebo BD podnikat jakékoli kroky k realizaci opatření, měl by je konzultovat s nezávislým odborníkem. K tomu jednoznačně pomáhá energetické posouzení, tedy dokument s jasnými informacemi o tom, jaký je současný stav a jaké je optimální řešení z hlediska funkčnosti a budoucí ekonomiky.

Je vhodné udělat energetické posouzení i v novém bytovém domě?

PP: Někdy se stává, že z hlediska topení a TUV byl developerský projekt navržen způsobem, který se pro objekt jevil jako nejjednodušší. Pro budoucí majitele bytových jednotek to však často znamená přehnaně vysoké náklady. Pak je na místě začít debatovat o dalších možnostech, jak dosáhnout optimalizace.

Máme tedy se sousedy v ruce dokument o potenciálu energetických úspor. Jak máme postupovat a co bychom měli udělat v prvé řadě?

PP: Dokumentem to samozřejmě nekončí. Takové posouzení se dívá na dům většinou z větší výšky bez detailních výpočtů. Dokument je potřeba s výborem, případně s vlastníky na schůzi projít a vybrat ta opatření, která mají z energetického hlediska smyl a přinesla by nevětší efekt. Pokud je dům takzvaně na začátku, je nejdříve potřeba ho zateplit, opravit elektroinstalaci, a otázku optimalizace vytápění otevřít až po realizaci základních opatření.

Pokud jsou identifikována správná opatření, energetický specialista je rozpracuje v technicko- ekonomické studii a teprve potom následují kroky k realizaci. Jedině tak zajistíte, že realizovaná opatření přinesou opravdu to, co od nich očekáváte.

S realizací souvisí spousta papírování, shánění různých povolení. Jak se v nich zorientovat, abychom na nic nezapomněli?

PP: Každá realizace stavebních a energeticky úsporných opatření má určité legislativní a administrativní zákonitosti. Pro naše klienty tyto kroky standardně zajišťujeme. Provedeme je celým procesem od prvních konzultací přes projektovou dokumentaci, veškerá povolení dotčených orgánů až po dohled nad realizací a předání hotového díla.

Co když nemáme ve fondu oprav dostatek financí, jsou nějaké možnosti získání prostředků z dotací?

PP: Ano, dotační programy se vypisují poměrně pravidelně a s různými podmínkami. Před každou akcí se dělá monitoring, zda na dané řešení – například tepelné čerpadlo – existuje dotační titul. Právě v těchto dnech je těsně před vyhlášením nová etapa dotačního programu „Nová zelená úsporám“, ze které bude až do roku 2030 vyplaceno nejméně 39 miliard korun. Dobrá zpráva je, že podpora bude rozšířena na bytové domy po celé ČR, nejen v Praze. Nový program zahrnuje například oblasti zateplení budov, využití tepla z odpadní vody, fotovoltaické systémy, kotle a tepelná čerpadla, bude možnost využít dotace na projekt i na novostavbu… Nabídka je skutečně široká a velmi zajímavá. Než se však SVJ (BD) pustí do práce na konkrétním investičním záměru, musí být jasně stanoven způsob financování. Lze ho hradit v plné výši z prostředků SVJ (BD) nebo využít kombinaci peněz z fondu oprav, bankovního úvěru a případné dotace.

Získat posouzení o využití energií v bytovém domě je zajímavé. Co máme jako výbor SVJ či bytové družstvo udělat pro to, abychom ho získali?

Je to jednoduché, podívejte se na naše web stránky www.dpurevit.cz a vyplňte formulář. Domluvíme si schůzku u vás v domě, společně dáme dohromady potřebné podklady a jako první krok pro vás zdarma připravíme posouzení energetického potenciálu. Pak se rozhodnete, jestli chcete pokračovat dalšími kroky k realizaci vybraných opatření.

Děkujeme za rozhovor.

Další podobné články

Reklamace vyúčtování služeb

Reklamace vyúčtování služeb

Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy

Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy

Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.