Bydlet v revitalizovaném domě už je standardem

Bydlet v revitalizovaném domě už je standardem

03 října, 2016

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Zateplování a revitalizace bytových domů probíhá v Evropě bez přerušení od počátku sedmdesátých let. Počáteční nedůvěra k zateplovacím systémům mizela v zahraničí s prvními úspěšnými realizacemi a podobně tomu bylo i u nás. Na začátku bylo mnoho pochybností o životnosti zateplovacích systémů, o tom zda se nebude polystyrén časem ztrácet apod. Některé domy mají zatepleno již více než 20 let a zateplovací systémy stále plní svou funkci. Ne náhodou už je dnes více těch bytových domů, které mají zatepleno oproti těm, které na zateplení teprve čekají. Revitalizace je standardem a byty v neopravených domech rychle ztrácí svoji hodnotu. Rozdíl v ceně zatepleného a nezatepleného bytu se dnes pohybuje mezi 15 a 20 %.

Co přinesla revitalizace těm, co už ji provedli?

Nejvíce nás budou zajímat úspory. Zateplený dům spotřebuje podstatně méně tepla, proto můžeme očekávat snížení nákladů až o 40 %! Mnoho vlastníků si takovou úsporu ani nedokáže představit, dokud si ji reálně nepřepočítají na peníze jejich konkrétního domu. Další úspory potom získáme například regulací otopné soustavy, která by na zateplení měla vždy navazovat. Při správném řešení, například regulací na patě domu u vytápění s CZT, můžeme ušetřit dalších až 20 %.

Řada odborníků snížení energetické náročnosti domu dokonce pokládá za jednu z forem spoření na důchod. Od momentu realizace financování zateplení majitel nemovitosti prakticky již doživotně šetří. Podle veřejně dostupných mezinárodních studií bylo prokázáno, že zateplením lze předcházet i respiračním onemocněním. Zateplení také významně prodlužuje životnost domu – to je fakt, na který bychom z dlouhodobého hlediska rozhodně neměli zapomínat. Zateplený dům přináší i podstatně vyšší komfort bydlení. Izolace stěn drží v zimě teplo uvnitř a v letních vedrech byty před ním naopak chrání.

Existují důvody proč dům nerevitalizovat?

Přesto, že většina majitelů objektů v České republice si význam zateplení již uvědomuje, stále zůstávají některé domy nezateplené. Jedním z argumentů bývá, že dům byl již zateplen v rámci výstavby, případně v samostatné akci před řadou let. I tady je vždy ale nutné nechat si tepelné ztráty profesionálně vyhodnotit. Řešení, které vyhovovalo před dvaceti, třiceti roky, je pro dnešní požadavky zcela nedostatečné. Navíc opět platí – zbytečně platíte vysoké účty. Roli hrají i ceny energií. Zatímco v době výstavby domu stál GJ 24 Kč, dnes se ceny běžně pohybují kolem 600 Kč/GJ.

Mezi dalšími nejčastějšími námitkami, se kterými se statutární zástupci na členských schůzích setkávají, je obava z finanční náročnosti a argument, že jejich dům je v lokalitě s nízkou tržní hodnotou nemovitostí a nevyplatí se do něj investovat. Hodnota bytu v nerevitalizovaném domě je ale v takové lokalitě v podstatě nulová. Každý přemýšlivý zájemce totiž raději sáhne po jiném bytě, kde už zrevitalizováno mají. Levnější neopravené domy pak přitahují obyvatele, se kterými chce sousedit jen málokdo.

Obavy z finanční zátěže jsou zbytečné

Zateplení domu družstva či SV nejčastěji financují bankovním úvěrem, který je pak splácen z úspor za vytápění. Uživatelů bytů se většinou výdaje za zateplení osobně nedotknou, dokonce za úvěr ani neručí svými byty. Jedinou podmínkou je dostatečná výše pravidelných plateb do fondu oprav, kterou můžete mimo jiné zjistit například z bezplatné studie revitalizace.

Jde to ale i s nízkými platbami do fondu oprav?

V mnoha domech se o navýšení plateb do fondu oprav dlouhodobě snaží, ale dosud se je nepodařilo prosadit. Přesto mohou být i tyto domy brzy zatepleny a jejich obyvatelé již od nejbližší topné sezóny budou za energie platit až o polovinu méně.

Mezi domy, které se i s nízkým fondem oprav podařilo zateplit, je například i panelový dům s 32 byty na sídlišti v Rotavě. Dům měl nastaven fond oprav na 15 Kč/m2, přesto se podařilo najít řešení, dům zateplit a výrazně snížit náklady na vytápění.

Podle studie návratnosti a rozsahu rekonstrukce dosahují úspory kolem 35 – 45%. Úspory byly dosaženy kompletním zateplením a navazující regulací otopné soustavy,“ říká Ing. Pavel Zteiskar ze společnosti DPU REVIT, která se přípravou revitalizací dlouhodobě zabývá.

Rekonstrukce tohoto bytového domu v Rotavě je názorným důkazem, že i s malým fondem oprav je možné získat úvěr a změnit hodnotu svého bydlení. „Uvědomovali jsme si, že každé další odkládání zateplení by znamenalo prodražování budoucí akce a navíc bychom se každý rok zbavovali možnosti využívat úspor z nižších nákladů na vytápění. Jsme rozhodně spokojeni a rádi budeme pro ostatní domy důkazem, že i s nízkým fondem oprav je při správně zvoleném financování možné rekonstrukci domu realizovat,“ říká Jaroslava Přerovská, předsedkyně Společenství Sídliště čp. 615 Rotava.

S financováním pomůže dotace

V současné době je navíc výhodné se do revitalizace bytového domu pustit i díky dostupným dotacím. Pro bytové domy v Praze běží program Nová zelená úsporám a bytové domy mimo Prahu mohou aktuálně čerpat Evropský dotační program IROP. Není sice jednoduché všechny dokumenty pro dotace připravit, ale s trochou pomoci se dá vše zvládnout.

TIP: Zajímalo by vás, co by revitalizace udělala s provozem vašeho domu? Kolik byste ušetřili za teplo, jaká opatření byste měli realizovat, kolik by revitalizace stála a jak by vás případně zatížila do budoucna? Odpovědi na tyto otázky můžete jednoduše získat, pokud si požádáte o bezplatnou studii revitalizace bytového domu, kterou najdete zde.

Další podobné články

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.