Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.
Čeho bychom se při zařizování interiéru měli vyvarovat?
Do zařizování interiéru se většinou lidé pouští s vervou a nadšením. Nedopatřením ale často dochází k zásadním chybám, které není vždy jednoduché vzít zpět a výsledek se bohužel často liší od představ, které máme. Jaké jsou hlavní přešlapy, kterých se dopouštíme?
Nekvalitní nábytek
Naprostá většina lidí při zařizování svého domova hledá způsoby, jak ušetřit, a tak se nezřídka stává, že s vidinou nějaké té koruny navíc pořídí levnější nábytek, který ale zpravidla nedosahuje požadované kvality. To je projeví jak v délce životnosti, tak i ve vzhledu.
Neúčelné využití prostoru
Při zařizování interiérů se snadno dostaneme do situace, kdy si už nevíme rady a sáhneme ke kompromisu. Nejčastějším důvodem je, že sériově vyráběný nábytek nám pro naši konkrétní situaci nevyhovuje na sto procent. Řešením je nechat si tento nábytek vyrobit na zakázku tak, aby přesně splňoval naše požadavky a také optimálně hospodařil s místem. Zakázková výroba nábytku je dnes už dostupné a běžné řešení.
„Dobré je, pokud je firma schopna kromě zhotovení připravit i nákres. Přitom můžete doladit ještě některé detaily, ale především budete mít jistotu, že jste si navzájem dobře porozuměli v zadání,“ radí Pavel Kružík, z firmy PK Interiér.
Sami sobě architektem
Pokud víme, že design není naší nejsilnější stránkou, není žádná ostuda požádat o pomoc profesionály. Návrhy interiérů na zakázku již dávnou nejsou výsadou nejvyšších kruhů. Naopak je v současné době zcela běžné se poradit s architektem či designerem.
Máme-li obavy, na kolik nás konzultace s odborníkem či samotná realizace interiéru vyjde, je možné najít společnosti, které nabízejí první konzultaci i předběžnou cenovou kalkulaci zdarma. Ale i pokud by zdarma nebyla, investice do perfektního návrhu se vám vrátí v podobě perfektně dotaženého interiéru.
Upínáme se k určitému řešení
Typickým příkladem může být přání dřevěné podlahy. „Dřevo je krásný, trvanlivý a vřelý organický materiál. Když se bavíme o podlahových krytinách, je to klasika interiéru. Přestože je dřevo velmi oblíbené, má své nevýhody. Je to především vysoká pořizovací cena a náročná údržba. Naštěstí výrobci podlahových krytin přišli již dávno s elegantní alternativou, která udělá stejný estetický dojem, ale má mnohem praktičtější vlastnosti. Tou jsou především vinylové podlahové krytiny,“ říká Renata Stuchlíková, odbornice na prodej podlahových krytin z Koberce Trend. Autentický vzhled přírodního materiálu najdete i u kvalitních typů PVC podlahových krytin.
Tento širší pohled na výběr a možnosti získáme návštěvou showroomu, kde nám odborníci jsou schopni vysvětlit rozdíly a ukázat různé možnosti. Dobrá je i návštěva veletrhu, časopisy o bydlení, případně bytový architekt, nebo designér.
Kombinace barev
Doba, kdy každému interiéru vládla bílá barva, se zdá být nenávratně pryč. Otázkou ale zůstává, je-li trend barevných zdí šťastný. Lidé mají tendence v každé místnosti kombinovat alespoň tři barvy, přičemž jen v několika málo případech se jedná o kombinaci vkusnou. Na papíře se totiž mohou barvy skvěle doplňovat, v důsledku se ale jedná o rušivý element, který nejen, že nelze s ničím kombinovat, ale na velkém prostoru působí až hrozivě. Nevíme-li si rady, jaké barvy do našeho domova vpustit, zůstaňme raději u klasické bílé a barevně ji podpořme sladěnými doplňky.
Úložné prostory
Nedomyšlenost úložných prostor a přehršel nábytku a dalších doplňků snižují nejen úroveň komfortu, ale kazí i celkový dojem a atmosféru. Přeplněné místnosti navíc vypadají opticky menší a vytváří dojem temného prostoru. Při zařizování bytu tedy dbejme na to, abychom měli dostatek úložného prostoru a pozor si také dejme na klasické nedodělávky jako viditelné kabely od elektroniky či chybějící lišty a prahy. Vždy se zároveň snažme skloubit estetiku s funkcí a dobře si rozmysleme, které věci chceme vystavit a kdo bude následující roky tyto lapače prachu muset uklízet.
Další podobné články
Přichází čas pro servis plynového kotle
Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.
Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun
Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.