Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.
Cena vody 2019: Za vodu si připlatíme nejen v Praze
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Plyn, elektřina a stejně tak i voda v novém roce zdraží. Vybrané vodárenské společnosti, které už zveřejnily ceník pro následující rok, plánují zdražení o necelých 5 %. U vody by se tedy měla průměrná cena vyšplhat až na 90 Kč za metr krychlový.
Zdražení vody není jediné. Ceny rostou ve více oblastech
Hlavní důvod zdražování je růst energií, a to především elektřiny. Za zdražování také může růst mezd, které se dotýkají personálních nákladů vodárenských společností a jejich dodavatelů. Cena za vodu je však stále jedna z levnější položek, kterou rodina vydá na své bydlení. Tvoří přibližně 1 % z celkových nákladů.
Kolik stojí voda napříč republikou
Nejvíce si za vodu připlatí na severozápadu Čech. Naopak nejnižší výdaje budou mít z celorepublikového hlediska na severovýchodu Čech. Nejdražší vodu v roce 2018 měli obyvatelé Semilska, Táborska, Sokolovska a Královéhradecka, kteří jsou výjimkou na severovýchodu republiky. Naopak nejlevnější poplatky za vodu mají na Pelhřimovsku a Klatovsku. Neplatí ani to, že cena vody se odvíjí od kupní ceny bytů. Důkazem je toho právě Praha, kde cena vody nepřesáhne již zmiňovanou průměrnou cenu 90 Kč. Zdražovat se však bude i v hlavním městě. Za jeden metr krychlový Pražané zaplatí 89,66 Kč. „Cena vody v metropoli tak i nadále zůstává na úrovni celorepublikového průměru a oproti letošnímu roku vzroste pouze o inflaci,“ vysvětlil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
Co cena za vodu zahrnuje
V rámci ceny za vodu platíme za veškeré náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody a stočné. Započítané máme také náklady spojené s odváděním a čištěním odpadních vod. Významná položka ve finální ceně je samotný nákup surové vody a rozvoj sítí. Z poplatků jdou peníze i na údržbu sítě vodovodů a kanalizací, zdrojů, čistíren a dalších technologií.
Spotřebu vody hradíme formou záloh. Vyúčtování spotřeby studené i teplé vody najdeme v rámci ročního vyúčtování, které bychom za rok 2018 měli obdržet nejpozději do konce dubna 2019.
Zdražování vody. Vývoj ceny vodného a stočného (za m3, v Kč vč. DPH)
2000 32,63
2010 56,51
2011 60,39
2012 66,35
2013 74,35
2014 75,84
2015 77,65
2016 85,18
2017 85,42
2018 87,39
2019 89,66
(zdroj: PVK)
Další podobné články
Přichází čas pro servis plynového kotle
Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.
Dále nečekejte. Cena baterií k fotovoltaice je vám nakloněna
V posledních letech ceny bateriových úložišť pro fotovoltaické elektrárny klesaly, což činilo tyto technologie dostupnějšími. Máte již bateriové úložiště, nebo o něm uvažujete?