Kvalitní správa bytového domu může vlastníkům ušetřit značné peníze a mnoho starostí. Jak vybrat toho správného správce?
Co zvážit, než se pustíte do rekonstrukce koupelny?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností domova. Musí odpovídat našim dnešním vysokým potřebám a zároveň splňovat i požadavky na vzhled. Na co všechno musíte brát zřetel, než se vrhnete na její rekonstrukci?
Koupelna bude především vaše
Před samotným plánováním rekonstrukce koupelny je důležité se zamyslet, kolik lidí ji bude pravidelně užívat a zda jsou mezi nimi děti, starší nebo handicapované osoby, na jejichž speciální potřeby je třeba brát zřetel. Často se stává, že se zhlédneme v koupelně sousedů nebo známých a pak se snažíme jejich model přenést i k nám domů. Při plánování a zařizování je ale podstatné prostor přizpůsobit právě našim možnostem a potřebám.
Myslete také na úspory
Aby vám dobrý pocit nepřinášel jen nový vzhled koupelny, využijte také technologické možnosti na úsporu vody. Menší spotřeby lze dosáhnout pomocí technologických inovací. Nejvíce vody ušetříte, pokud manuální ovládací tlačítko splachování WC nahradíte úsporným mechanismem umožňujícím použití libovolného množství vody. Díky tomu tak spláchnutí trvá pouze po dobu stisknutí, a do mísy tak přitéká jen tolik vody, kolik je v danou chvíli skutečně potřeba.
Při sprchování oceníte ovládací tlačítko, kterým lze proud vody přerušit bez nutnosti nového nastavování teploty. Díky takovému tlačítku můžete ušetřit až 50 % objemu vody oproti běžným sprchovým hlavicím. Příjemnou teplotu vody vám zajistí také akrylátová vana, v níž voda zůstane déle teplá – vyhnete se tak nejen větší spotřebě vody, ale také studené koupeli. Výraznou úsporu poskytují i vodovodní kohoutky se společným ovládáním teplé a studené vody. Dosáhnete na nich totiž požadované teploty rychleji než na oddělené rukojeti, která vyžaduje regulaci teploty studené a teplé vody zvlášť.
Co na zeď?
Kromě toho, aby byla účelná, určitě chceme koupelnu moderní a hezkou. Zejména v malých koupelnách nám tak mohou hodně pomoci obklady. Vždy je ale dobré zvážit, zda dát přednost velkoformátovým obkladům nebo zvolit klasické řešení, popřípadě ozvláštnit prostor mozaikovými prvky. Necitlivý výběr barev, velikosti a materiálu může v kombinaci s ostatním zařízením působit velmi nevkusně a zkazit celkový dojem. Mozaiky nemusí být pouze keramické, ale také skleněné dřevěné, kamenné a kovové nebo v jejich imitacích, které jsou teď velkým hitem mezi milovníky přírodních materiálů.
Stavební povolení ano, či ne?
Malé úpravy se obejdou bez ohlášení nebo povolení stavebního úřadu. Ohlášení je nutné v případě stavebních úprav, které povedou ke změně užívání části stavby. Stavba ovšem nezasahuje do nosných konstrukcích stavby, ohrožuje životní prostředí a nemění její vzhled.
Při přestavbách většinou dochází ke změně, částečně nebo úplné, vnitřního uspořádání příček bytu. Tím se může nepřímo ovlivnit statika domu. Je proto lepší dojít se stavebním plánem na stavební úřad a nechat si poradit, zda stačí ohlášení nebo je potřeba stavební povolení. Někdy se dokonce zcela obejdete bez stavebního povolení či ohlášení. Pro tuto třetí variantu je třeba splnit dvě základní kritéria: zaprvé musí jít o výměnu stěn bytového jádra za materiál o stejné nebo velice podobné hmotnosti, zadruhé musí být zachována původní dispozice.
Další podobné články
Záznam webináře I Jak ušetřit až 50 % na energiích. Fotovoltaika a další úsporné technologie pro bytové domy
Pořízení fotovoltaiky pro bytový dům je stále výrazně složitější, než pár solárních panelů na rodinný domek, zejména pokud jde o administrativu. Nemusí vás to ale zajímat, pokud máte zkušeného partnera. Domy sobě jsou na úsporné technologie pro SVJ a bytová družstva specialista.
Aktuálně o energetických úsporách
Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …