Existují dekorace a doplňky, se kterými ušetříte za vytápění. Znáte je?

Existují dekorace a doplňky, se kterými ušetříte za vytápění. Znáte je?

09 února, 2019
Převzato z okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Dodržujete zásady ekonomického vytápění, větráte přesně tak, jak je to správně. Jste přesvědčeni, že nic už nejde zlepšit? Stále ještě máte šanci, jak výdaje za vytápění ještě trochu přiškrtit. Naše tipy navíc budou interiéru vysloveně slušet – jejich pomoc s teplem od nich dostáváme jako milý bonus navíc.

Udržujte teplo od nohou

Pro pocit tepla a pohodlí není nutné hned otáčet kohouty radiátorů či zvyšovat teplotu na termostatu. Podle odborníků může správné vybavení interiéru takový pocit navodit už od pohledu. Ideálními doplňky jsou například rohožky a koberce, které navozují nejen dojem útulnosti, ale zároveň zajišťují, aby od nohou nešel chlad. Vyplatí se zejména tam, kde trávíme hodně času, tedy například v obýváku pod pohovkou, v ložnici, uprostřed dětského pokoje či pod jídelním stolem.

Volte teplé barvy a osvětlení

Dalšími faktory, které navozují dojem útulnosti, jsou barva a osvětlení. Vhodně zvolené odstíny barev zajistí, že místnost bude působit tepleji. Není přitom nutné vymalovat stěny pokojů, postačí například nábytek vybavit polštáři, podsedáky či přehozy v teplé paletě barev. Podle psychologů dodává hnědá barva pocit bezpečí. Pomocí béžových a oranžových tónů lze v místnostech navodit pocit uzavřenosti a tepla. Vyplatí se také investovat do osvětlení a pořídit takové žárovky, které rozptylují měkké světlo a dodávají při rozsvícení pocit zatepleného prostoru.

Důležité je zakrýt okna

Pro vyšší tepelnou pohodu je rovněž důležité zamezit únikům tepla, ke kterým nejčastěji dochází skrze okna a balkonové dveře. Ideálním doplňkem jsou proto závěsy nebo moderní stínící prvky, jako žaluzie nebo předokenní rolety. Kromě designové funkce mají tyto doplňky značné tepelné vlastnosti. Předokenní rolety zabraňují tepelným ztrátám a přirozeně regulují teplotu v domě. „Kvalitní stínicí technika dnes omezuje úniky tepla, díky čemuž umí v zimních měsících snížit náklady na vytápění až o 10 %,“ potvrzuje Lubomír Valenta ze společnosti zabývající se výrobou stínící techniky.

Usměrněte teplo z radiátorů

Vnitřní teplotu lze také regulovat správným umístěním nábytku, které zajistí vhodné rozptýlení tepla z radiátorů do místnosti. Před radiátorem by měl být dostatek volného prostoru, aby případná sedačka či skříňka neblokovala vydávané teplo. Nad radiátor zkuste naopak připevnit stylovou poličku či knihovnu. Tím zabráníte, aby teplo stoupalo vzhůru ke stropu. Díky tomu se teplý vzduch lépe rozprostře do místnosti. Na stěnu za radiátor se také dají pořídit folie, které zajistí, aby se teplo odráželo zpět do obytného prostoru.

Deky a plédy – sluší interiéru, zahřejí tělo

V severských zemích, kde jsou na chlad zvyklí ještě více než u nás, je obvyklé nepřehřívat místnosti topením, ale raději si na sebe vzít svetr nebo další vrstvu oblečení. Pro ty, kteří neradi chodí navlečení, a zároveň nechtějí platit za přetápění bytu, je při odpočinku ideálním řešením deka nebo pléd. Dejte si na výběru záležet. Doma je pak neschovávejte do skříně a nechte je naaranžované pěkně na očích. Kromě praktické funkce mohou svými barvami a vzorem oživit interiér a dodat místnostem pocit tepla a pohody.

Další podobné články

Jak dopadl průzkum ohledně cen energií?

Jak dopadl průzkum ohledně cen energií?

Výdaje za energie i pro letošní rok zůstávají aktuálním tématem. V předešlé sezóně vědomě energie šetřily tři čtvrtiny českých domácností. Přes 80 % hodlá v úsporném chování pokračovat i letos. Desetina dokonce plánuje topit méně. Jaké další údaje odhalil průzkum společnosti epet a kolik z měsíčního rozpočtu za energie platíme?

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.