Balkonové zaklení může ušetřit energii potřebnou na vytápění. Kvalitní systémové řešení podle odborného posudku sníží tepelnou ztrátu přiléhající místnosti o 19 až 29 procent. Podmínkou je ovšem volba balkonového zábradlí odpovídající konstrukce a vhodného navazujícího zasklení, které spolu budou tvořit systémový celek.
Grilování na balkoně – bezpečně a bez sousedských konfliktů
Letní dny nás lákají ven, a to i na náš balkon. Proč ho nevyužít na 100 %? Slunění, pěstování bylinek či zeleniny a také grilování se stávají pravidelnými aktivitami v bytových domech. Avšak především grilování je často problémem mezi sousedy. Jaký gril vybrat a jakými pravidly se řídit, abyste nikoho neomezili ani neohrozili?
Jak na grilování podle legislativy
Grilování na balkoně bytového domu není blíže specifikováno v žádném zákoně. Občanský zákoník říká pouze tyto obecná stanoviska: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.“ To můžeme na grilování aplikovat následovně. Občasné grilování je v pořádku, pokud by se však gril rozpaloval denně, může nastat ze strany sousedů problém.
Sousedské vztahy
Rozumné je sousedy upozornit, že občas gril na balkóně rozpálíte. Nabídněte jim, že je můžete vždy upozornit dopředu, aby například sklidili sušák s vypraným prádlem nebo si zavřeli okna do ložnice. Problémům se snažte předcházet a ne je vyvolávat. Pokud budete ohleduplní a nebudete to s grilováním přehánět, s největší pravděpodobností žádné stížnosti nehrozí.
Jaký vybrat gril?
U výběru grilu musíte myslet na to, abyste okolí neobtěžovali kouřem, který při grilování vzniká. Na balkon je nejvhodnější buď elektrický, nebo plynový gril. Jejich velkou výhodou je to, že z nich nejde štiplavý kouř. Vůně z grilu z připravovaných pokrmů, které můžou také někomu vadit, však cítit budou.
Jestliže si nejvíce pochutnáte na masu, které se připravuje na dřevěném uhlí a problematický kouř je pro vás proto nezbytný, tak i pro vás máme řešení. Na trhu naleznete také bezkouřový gril na dřevěné uhlí, který má speciální ventilátor, a tak kouř také neuvolňuje.
Prim hraje i bezpečnost
Gril musí stát na rovném povrchu. Obezřetní buďte, jestliže se v okolí nacházejí hořlavé materiály – závěsy, stínidla, ale třeba také suché květiny v truhlíku. Ať už vznikne k požáru nebo jinému neštěstí kvůli grilování tak, veškerá zodpovědnost leží na majiteli grilu.
Také plynový gril nese bezpečnostní rizika. Při používání se v blízkosti plynového přístroje nesmí kouřit. Tento typ grilu se také nesmí používat na přímém slunci, takže jestli nemáte na balkóně stinné místo třeba pod slunečníkem. Jednoznačně volte jiný typ grilu.
Pokud používáte elektrické grily, podrobně si přečtěte návod, kde musí být uvedeno, jestli přístroj vhodný také pro venkovní grilování. Pozornost věnujte také elektrickému připojení, kdy používejte pouze kvalitní homologované prodlužky. Elektrické spotřebiče nikdy nepoužívejte při dešti a nenechávejte je venku umístěné bez dozoru.
A logicky bezpečností opatření musíte zavést také při používání klasického grilu na dřevěné uhlí. Právě rozžhavené uhlíky mohou způsobit při nesprávném zacházení požár. Rizikové je zejména grilování během větrných dní. I sebemenší poletující uhlík, který by přistál ve vnitřních prostorách, může vést k požáru. Během větrných dní, které navíc v létě mohou být kombinované se suchem, na balkonech negrilujte.
Další podobné články
Alfa a omega moderní lodžie? Bezpečné zábradlí a kvalitní zasklení
Čeká vás rekonstrukce nebo modernizace lodžií či balkónů ve vašem bytovém domě? Jestli uvažujete o prodloužení lodžie, kterým byste získali několik drahocenných metrů prostoru navíc, pak zpozorněte – chystáme pro vás webinář právě na toto téma. Dozvíte se, na co se připravit a jak probíhá samotná realizace. Také vám pomůžeme zorientovat se v požadavcích legislativy na bezpečnost konstrukce zábradlí a zasklení.
Na co si dát pozor při výběru balkonového zábradlí a zasklení
Rekonstrukce balkonů či lodžií v bytových domech nejsou investicí na roky, ale na několik desetiletí. Aby tomu tak skutečně bylo a obyvatelé si své nově opravené balkony mohli dlouho spokojeně užívat, je třeba nepodcenit výběr materiálů.