Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.
Jak postupovat při volbě kontrolní komise bytového družstva
Volba členů kontrolní komise může být zcela jednoduchou záležitostí. Seznámíte se s kandidáty a necáte hlasovat o jejich zvolení. Uměli byste se ale vypořádat k nestandardní situací?
Zvolení v nepřítomnosti
Na členské schůzi družstva jsou zvoleni noví členové kontrolní komise. Nikdo z těchto nově zvolených členů ale nebyl na této volební schůzi přítomen. Je to platný postup? Lze dosazovat do orgánů družstva nové členy, aniž by se s nimi dalo na jednání členské schůze osobně seznámit a komunikovat?
Co říká zákon?
Kontrolní komise patří mezi orgány bytového družstva a její funkcí je kontrola řádného hospodaření s financemi družstva. Další podrobnosti pak stanoví zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), v platném znění.
Volba členů kontrolní komise je upravena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění tak, že členy volí členská schůze, která je nejvyšším orgánem bytového družstva.
Účast versus souhlas
Funkční období členů komise nesmí být delší než pět let. Dle občanského zákoníku může být členem orgánu pouze člen družstva, to však ještě neznamená, že by se musel členské schůze, na které se hlasuje o jeho členství v kontrolní komisi, účastnit. Občanský zákoník totiž nestanovuje povinnost, že nově volený člen orgánu družstva musí být přítomen na členské schůzi, kde dochází k jeho zvolení.
Obecně je ale třeba, aby člen družstva s ustanovením do funkce orgánu souhlasil. Povinnost přítomnosti člena na členské schůzi, kde se hlasuje o jeho zvolení do orgánu družstva, však může být stanovena ve stanovách družstva nad rámec zákonné úpravy. Pokud byste ve vašem družstvu řešili obdobnou situaci, nahlédněte proto do vašich stanov, zda takovouto úpravu neobsahují.
/Jak postupovat při volbě kontrolní komise bytového družstva vám v rámci projektu Odborné bytové poradenství poradili specialisté Sdružení nájemníků České republiky, z.s. Projekt je dotačně podporován MMR/

Další podobné články
Přichází čas pro servis plynového kotle
Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.
Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun
Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.