Jak proměnil koronavirus realitní trh?

Jak proměnil koronavirus realitní trh?

02 září, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Co pandemie koronaviru jednoznačně proměnila, je trh s realitami. Nemáme teď na mysli nedostatek bytů a stále rostoucí ceny, to si necháme na jiný článek, ale to, jak se nemovitosti a vůbec jaké prodávají.

On-line prohlídky

Koronavirus a opatření vlády velmi zkomplikovaly práci realitních makléřů. Ty však zareagovali velmi rychle a okamžitě využili moderní technologie – svým potencionálním klientům nabídli on-line prohlídky, videa z prohlídek nemovitostí a 3D fotografie místností i okolí nemovitosti. Ty si jejich klienti okamžitě oblíbili a zůstávají na trhu a v nabídce nemovitostí stále jako alternativa či zpestření inzerátu.

Bydlet mimo město

Lockdowny i homeoffice nás přiměly trávit více času doma, a i to má vliv na realitní trh. Raketově stoupla poptávka po rekreačních objektech. To se však podepisuje na rostoucích cenách chat a chalup. Podle statistiky realitních kanceláří poptávka roste až o 30 % a na jeden inzerát se ozývá až několik desítek zájemců.

Hodně z nás také mění bydlení v bytech přímo ve městě za objekty na periferii nebo se stěhuje přímo na vesnice. Velkou oblibu zaznamenaly také řadové domečky a byty s předzahrádkou či s větší terasou nebo alespoň s balkonem.

Dražby a aukce

Jak již bylo zmíněno, na řadu nemovitostí se ozývá i několik desítek zájemců, a to vede prodávající využít k prodeji dražbu či aukci. Často se v inzerátech objevuje u ceny slovní spojení jako prodej za nejvyšší nabídku nebo už při poptávce vám realitní makléř sdělí, že je více zájemců, kteří za nemovitost chtějí zaplatit více financí. Vyšší nabídku nemovitostí a zároveň větší potávku zaznamenávají také realitní kanceláře poskytující dražby nemovitostí.

Družstevní bydlení

Na výsluní se opět dostávají také družstevní byty a nová družtevní výstavba. Ta je oblíbená především díky snadnějšímu financování. Více se dozvíte v našem podcastu ZDE.

 

Další podobné články

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.

Aktuálně: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo nájem?

Aktuálně: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo nájem?

Aktuální vývoj realitního trhu přináší další poznatky. Přinášejí i změnu v uvažování, zda se více vyplatí investovat do vlastního bydlení, nebo je ekonomicky výhodnější setrvat v nájemním vztahu a vsadit na pronájem bytu. Rozhodování také pochopitelně ovlivňuje lokalita.

Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu

Máme za sebou období vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však možná překvapil neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit? 

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.