Výdaje za energie i pro letošní rok zůstávají aktuálním tématem. V předešlé sezóně vědomě energie šetřily tři čtvrtiny českých domácností. Přes 80 % hodlá v úsporném chování pokračovat i letos. Desetina dokonce plánuje topit méně. Jaké další údaje odhalil průzkum společnosti epet a kolik z měsíčního rozpočtu za energie platíme?
Podíváme se, jak se rozúčtovávají služby v bytě
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Při ročním vyúčtování zálohových plateb za osvětlení společných prostor v domě a výtah postupuje SVJ standardně v souladu se zákonem o službách, proto rozúčtování provádí podle počtu osob. Časté dotazy se pak vztahují k situaci, kdy jsou některé byty celoročně neobývané. Komentář pro vás připravilo Sdružení SON v rámci svého projektu Odborného bytového poradenství.
Kdo rozhoduje o způsobu rozúčtování?
Rozúčtování služeb upravuje Zákon o službách č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Rozúčtování nákladů za služby konkrétně nalezneme v § 5 Zákona o službách. Konkrétně je zde uvedeno, že způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
Kdo je osoba rozhodná pro rozúčtování služeb?
Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby v případě provozu výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklidu společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvozu komunálního odpadu, popřípadě dalších služeb sjednaných mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování. Osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb jsou:
- Nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období,
- vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo
- osoby, u nichž lze mít za to, že mohou užívat byt, je-li užíván k jinému účelu než k zajištění bytových potřeb, po dobu v souhrnu přesahující 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.
Vlastník jednotky má vůči společenství vlastníků oznamovací povinnost o počtu osob v bytě, a to jak podle zákona o službách, tak i podle občanského zákoníku.
Jak rozúčtovat služby v případě neobsazeného bytu?
Zákon o službách sice uvádí, že osobou rozhodnou pro rozúčtování služeb je vlastník jednotky, ale není zde výslovně upraveno, jak rozúčtovat, když vlastník v bytě nebydlí.
Praxe je taková, že se služby rozúčtují v tomto případě za jednu osobu. Doporučujeme ale, abyste si tento postup raději schválili na shromáždění.
Další podobné články
Družstevní bydlení nabízí řešení bytové krize, situaci ale komplikuje pomalá výstavba
Zejména ve ve velkých regionech se řada měst stává obtížně dostupnými k bydlení. Nedostupnost bytů na trhu zvedá jejich cenu do astronomických výšin, pomalá bytová výstavba brzdí i dostupnější družstevní bydlení.
Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků
Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.