Co nesmí ztratit lesk? Vodovodní baterie

Jak ušetřit více za vodu? Zaměřte se na vodovodní baterii

31 ledna, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Právě vodovodní baterie patří v našem bytě mezi nejpoužívanější přístroje. Můžeme díky nim šetřit také naši peněženku. Postačí vybrat tu správnou. Která vodovdní baterie je nejhospodárnější?

Kohoutky, páka, nebo termostatická baterie

Vodovodní baterii chceme, aby v co nejkratším době smíchala studenou a teplou vodu na vodu o požadované teplotě. Baterie, u nichž vyteče relativně mnoho vody, než se namíchá na potřebnou teplotu, nepatří mezi úsporné.

Problém tedy nastává u kohoutkové vodovodní baterie. Doba, než se smíchá studená voda s teplou na požadovanou teplotu, je ze všech baterií nejdelší a z baterie tak vyteče příliš mnoho vody, což nemůže považovat za úsporné. Druhou nejčastěji používanou baterii v naší domácnosti je páková baterie. Zde je rychlost namíchání vody na požadovanou teplotu časově o proti kohoutkovému provedení přijatelné a baterie lze považovat za průměrně úsporné.

Třetím řešením je termostatická vodovodní baterie, která se ovládá dvěma prvky. Nalevo se nastaví průtok vody a napravo se nařídí teplota vody. Hlavním úkolem termostatické baterie je udržovat stále stejnou teplotu vytékající vody. Uživatel může teplotu i po spuštění vody jednoduše měnit a rychlost smíchání studené vody s teplou je poměrně vysoká.

Voda + vzduch

Osvědčeným pomocníkem při úspoře v koupelně je tzv. perlátor, který lze snadno našroubovat na vodovodní baterii nebo již je součástí vodovodní baterie. Perlátor míchá vodu se vzduchem. Proud vytékané vody tak získá na objemu, přičemž se spotřeba vody razantně sníží až o polovinu.

Myslete i na úklid

Než sáhnete po podle reklamy nejúčinnějším čističi na celou koupelnu, pozorně prostudujte jeho složení. Zpozorněte, jestli výrobek obsahuje chlór. Mít koupelnu vydezinfikovanou je důležité, ale pokud použijete méně šetrné prostředky, které obsahují chlór, část koupelnového vybavení to může poškodit. Pozor dejte především pochromované koupelnové doplňky, mezi které často patří právě i vodovodní baterie. Poničení baterie nevhodným přípravkem by se vám finančně také nevyplatilo.

 

Další podobné články

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přichází čas pro servis plynového kotle

Přichází čas pro servis plynového kotle

Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.