Kam s vyřazenými věcmi? Není to tak jednoduché,
jak si často představujeme

Kam s vyřazenými věcmi? Není to tak jednoduché, jak si často představujeme

11 prosince, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Připravujete se na velký podzimní úklid a přemýšlíte, kam vyhodit oblečení, rozbitý mixér nebo pánve? Našli byste doma hned několik starých baterií? A co prošlé léky? Koupili jste si novou pračku, ale ta původní ještě funguje? Některé věci sice můžeme vyhodit do směsného odpadu, ale je to škoda. A jiné, ty tam rozhodně nepatří. Jak správně recyklovat a co s funkčními věcmi?

Knihy nevyhazujte

Co s vyřazenými knihami? Máte-li na to čas, zkuste je prodat přes internet. Existují speciální stránky, kde si je čtenáři navzájem prodávají a nakupují. Pokud byste se jich rádi zbavili najednou, zeptejte se v místní knihovně či antikvariátu, zda by neměli zájem o nové kusy. Kontaktovat můžete i organizace, které knihy vybírají a posílají tam, kde ještě najdou uplatnění – například pražská Elpida. Netradiční variantou jsou i pouliční knihovny, kam můžete vybrané kousky věnovat.

Drobné elektro patří do červených kontejnerů

Zvláštní pozornost věnujte zejména drobným elektrospotřebičům. Starý počítač, fén, dráty a nabíječky, rychlovarná konvice, telefon či elektronické hračky by rozhodně neměly skončit ve směsném odpadu. Při jejich rozkladu na skládce totiž dochází k úniku nebezpečných látek. Drobné elektro vyhoďte do speciálních červených kontejnerů Asekol k tomu určeným – zařízení je pak bezpečně rozebráno na speciální lince, kde se až z 90 % zrecykluje. Do červených kontejnerů se vejdou spotřebiče do rozměrů 40 × 50 centimetrů, ty větší odvezte do sběrného dvora. Nejbližší kontejner naleznete na cervenekontejnery.cz.

Co když je elektro ještě funkční?

Koupili jste si nový počítač či mobil a víte, že ten starý by ještě někomu mohl posloužit? Nenechávejte si ho v šuplíku a pomozte dětem z dětských domovů. Vyřazenou elektroniku odevzdejte, ASEKOL ji opraví a předá novým majitelům, kteří ji naplno využijí.

Kam můžete elektro na opravu přinést? Sběrný dvůr Generála Šišky, Praha 12, Sběrný dvůr Zakrytá, Praha 4, Sběrný dvůr Teplárenská, Praha 10 a Sběrný dvůr Durychova, Praha 4.

Dejte oblečení druhý život, hračky udělají radost dětem

Provětrali jste skříň a usoudili, že hromádku s o číslo menším oblečením už nemá smysl skladovat? Vyřazený textil nevyhazujte do koše, využít můžete například kontejnerů na oblečení, odkud oděvy putují do dětských domovů či na charitu. Stejně tak i hračky, se kterými si už nikdo nehraje. Darujte je Červenému kříži či dětskému nemocničnímu oddělení, kde ještě poslouží malým pacientům.

Prošlé léky jsou nebezpečný odpad. Vraťte je do lékárny

Objevili jste v lékárničce prošlé léky? Nevyužitá léčiva jsou nebezpečný odpad, který by měl být bezpečně zpracován certifikovanými firmami. Do směsného odpadu tedy stejně jako staré elektro nepatří. Staré pilulky, kapky či tablety proto vraťte do lékárny.

Pánve, hrnce, pekáče

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Další podobné články

Jak dopadl průzkum ohledně cen energií?

Jak dopadl průzkum ohledně cen energií?

Výdaje za energie i pro letošní rok zůstávají aktuálním tématem. V předešlé sezóně vědomě energie šetřily tři čtvrtiny českých domácností. Přes 80 % hodlá v úsporném chování pokračovat i letos. Desetina dokonce plánuje topit méně. Jaké další údaje odhalil průzkum společnosti epet a kolik z měsíčního rozpočtu za energie platíme?

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.