Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.
Kolik a kde zaplatíme za bydlení odhaluje velký průzkum cen bytů v České republice
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Tempo růstu cen vyráží dech. Jsou přitom lokality, kde i za těchto podmínek poptávka převyšuje nabídku. Velký průzkum cen bytů zmapoval celou republiku. Hodnotil jak novostavby, tak i byty ve starší zástavbě. Podívejte se na podrobnou tabulku cen, včetně lokalit a velikostí bytů.
Jaké jsou ceny bytů? Kde zaplatíte nejvíce a najdeme někde levné byty?
Průzkum se zabýval cenami bytů o velikostech 1+1, 1+kk, 2+1, 2+kk, 3+1 a 3+kk v novostavbách i starších budovách a zahrnuje nemovitosti ve 149 městech či městských částech. Podle dlouhodobých trendů jsou nejdražší byty v Praze a Středočeském kraji. Blíží se jim ale ceny v Brně nebo třeba Karlových Varech.
Za metr čtvereční v Praze 1 dnes zaplatíte v průměru 134 667 Kč. Naopak nejméně vás bude stát metr čtvereční ve starší stavbě v Mostě, průměrná cena je zde 7 533 Kč.
Za kolik bydlíme v Praze?
Byty v Praze jsou těmi nejdražšími již tradičně. Kromě Prahy 1, kde je poptávka po bytech konstantní nezávisle na realitních krizích, je momentálně oblíbenou částí také například Žižkov. „V současnosti zde poptávka převyšuje nabídku. Na Žižkově je dostatek zeleně a hustá dopravní síť, je to kousek do centra. K dispozici jsou zde starší domy i řada atraktivních novostaveb. Nákladové nádraží Žižkov je pak zajímavou příležitostí pro developery,“ shrnuje situaci realitní makléř Jaroslav Denemark.
Růst cen byl v minulém roce všude velmi strmý. Současná průměrná cena za metr čtvereční v Praze je v novostavbě 72 223 Kč, ve starší budově 66 069 Kč.
Brno: Poptávku po menších bytech zvyšují studenti
Druhým nejdražším městem hned po Praze je Brno. Nejatraktivnějšími částmi jsou Brno střed, Žabovřesky nebo Masarykova čtvrť. Podle realitních makléřů jsou v těchto částech i starší byty cenově na úrovni novostaveb. Brno je městem studentů, žije zde zhruba 500 tisíc lidí, ale až 20 % z nich pouze dočasně. Podle realitních makléřů je právě vysoký počet studentů brněnským specifikem, které má na realitní trh znatelný vliv, a spolu s lepší dostupností hypoték zvyšuje zájem o menší byty.
Pozor! Nové byty se staví i mimo Prahu
Co se týče výstavby nových bytů, lze zmínit například Olomoucký kraj, kde je tento rozvoj masivní. Byt v novostavbě nyní pořídíte za průměrnou cenu 51 800 Kč za metr čtvereční, ve starší budově 35 467 Kč.
Nejlevnější byty jsou v Ústeckém a Moravskoslezském kraji
Nejlevnější jsou byty v Ústeckém kraji, nejnižší ceny zaznamenává Most, kde metr čtvereční ve starším domě vyjde na 7 533 Kč, a pak také Teplice, kde se cena za čtvereční metr pohybuje okolo 8 233 Kč. Dražšími městy zde jsou pak Litoměřice či Louny, ceny za metr čtvereční se zde pohybují zhruba kolem 20 000 Kč u všech dispozic.
Další levnější oblastí je kraj Moravskoslezský, nejlevněji zde vyjde byt v Karviné nebo Rychvaldě, ve starších domech mnohdy méně než 10 tisíc za metr čtvereční. Dráže pak ve Frenštátě pod Radhoštěm, Opavě či Novém Jičíně, kde se ceny pohybují mezi 20 a 30 tisíci.
Jaký bude vývoj cen bytů?
Pro letošní rok realitní makléři očekávají spíše stagnaci cen. Od začátku roku 2019 by mohlo dojít k mírnému pokles cen. Prognóza vychází z předpokladu, že v roce 2018 dojde ke zdražení hypoték až na 3 %.
Další podobné články
Aktuálně: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo nájem?
Aktuální vývoj realitního trhu přináší další poznatky. Přinášejí i změnu v uvažování, zda se více vyplatí investovat do vlastního bydlení, nebo je ekonomicky výhodnější setrvat v nájemním vztahu a vsadit na pronájem bytu. Rozhodování také pochopitelně ovlivňuje lokalita.
Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu
Máme za sebou období vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však možná překvapil neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit?