Balkonové zaklení může ušetřit energii potřebnou na vytápění. Kvalitní systémové řešení podle odborného posudku sníží tepelnou ztrátu přiléhající místnosti o 19 až 29 procent. Podmínkou je ovšem volba balkonového zábradlí odpovídající konstrukce a vhodného navazujícího zasklení, které spolu budou tvořit systémový celek.
Máte zasklenou lodžii? Na co bychom teď v létě měli rozhodně pamatovat?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Domů se zasklenými lodžiemi a balkóny stále přibývá. Hlavním důvodem je podstatně lepší celoroční využívání. Při vysokých venkovních teplotách se ale mohou zasklené lodžie a balkóny rychle změnit v past. Jaká pravidla bychom měli dodržovat?
Venkovní teploty stoupají, lodžie by měly zůstávat otevřené
Musíme si uvědomit, že při zavřených sklech a slunečném počasí se lodžie za uzavřenými skly mění ve výheň, kde může ve velmi krátké chvíli teplota přesahovat hodně přes 50 °C. Horko pak proniká dovnitř bytu.
Likvidační jsou tak vysoké teploty pro květiny, které na balkoně pěstujeme. Pro udržení přijatelné teploty nestačí mít otevřené jenom krajní sklo. Bez dostatečné cirkulace vzduchu v zadní části lodžie bude teplota téměř stejně vysoká jako při zavřené lodžii.
Dojde-li k přehřátí květin, přeneseme je do chladnějšího prostředí. Po aklimatizaci je můžeme osprchovat vlažnou vodou. Nevracejte je ihned na lodžii a ponechte jim v interiéru mimo osluněné místo několik dnů na regeneraci.
Rostliny ale nemusí být ten největší problém. Na lodžiích můžeme občas vidět i klece s papoušky. „V každém případě musí mít klec možnost dostatečného zastínění, a to, zda je pro vašeho papouška takový letní pobyt vhodný, byste měli konzultovat se svým veterinářem. Papoušek musí mít stále k dispozici vodu. A i když může pocházet z tropických oblastí, rozhodně mu jeho domovinu nepřipomínejte pobytem na uzavřené lodžii,“ varuje veterinář Jan Černý.
Odjíždíte na víkend?
Běžné je, že majitelé bytu před odjezdem na víkend ponechávají zasklení uzavřené. Při slunečních dnech počítejte při návratu s pořádnou výhní. Vhodnější je nechávat před odjezdem skla pootevřená, a to i za cenu, že vybavení lodžie, které by mohlo utrpět při případném dešti, po dobu vaší nepřítomnosti přenesete dovnitř bytu.
Systémy pro zasklívání lodžií ale na tyto situace pamatují a zpravidla nabízejí několik poloh, které dokáží splnit požadavek mírného větrání a současně ochrany vnitřku lodžie při neočekávané změně počasí.
Můžeme se setkat i s lodžiemi a balkóny, kde jsou skla opatřena protislunečními fóliemi, případně jsou z vnitřní strany lodžie instalovány žaluzie. I v těchto případech je ale důležité pamatovat na dostatečné větrání.
Důvody pro zasklení lodžie
- Lepší využití prostoru
- Ochrana proti vloupání do bytu přes lodžii
- Snížení hlučnosti v bytě až o 6 dB
- Snížení prašnosti v bytě
Další podobné články
Alfa a omega moderní lodžie? Bezpečné zábradlí a kvalitní zasklení
Čeká vás rekonstrukce nebo modernizace lodžií či balkónů ve vašem bytovém domě? Jestli uvažujete o prodloužení lodžie, kterým byste získali několik drahocenných metrů prostoru navíc, pak zpozorněte – chystáme pro vás webinář právě na toto téma. Dozvíte se, na co se připravit a jak probíhá samotná realizace. Také vám pomůžeme zorientovat se v požadavcích legislativy na bezpečnost konstrukce zábradlí a zasklení.
Grilování na balkoně – bezpečně a bez sousedských konfliktů
Letní dny nás lákají ven, a to i na náš balkon. Proč ho nevyužít na 100 %? Slunění, pěstování bylinek či zeleniny a také grilování se stávají pravidelnými aktivitami v bytových domech. Avšak především grilování je často problémem mezi sousedy. Jaký gril vybrat a jakými pravidly se řídit, abyste nikoho neomezili ani neohrozili?