Nechybujete i vy? <br /> Otrav oxidem uhelnatým přibývá

Nechybujete i vy? Otrav oxidem uhelnatým přibývá

16 ledna, 2018
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Oxid uhelnatý je plyn bez barvy a zápachu, k otravě proto může dojít velmi lehce. V Česku ročně dojde až k 1500 otravám oxidem uhelnatým a počet narůstá. Více než sto případů končí smrtelně. K náhodné intoxikaci nejčastěji dochází v zimních měsících, na vině bývají především nekvalitní či vadné plynové spotřebiče nebo špatná údržba komína.

Zatímco v roce 2012 vyjížděly hasičské sbory v ČR pouze ke 181 případům, v loňském roce to bylo už o 100 více. Jedná se však pouze o zlomek všech případů. „Často se stává, že na místo činu vyjíždí například jen záchranná služba nebo policie,“ uvedla Nicole Zaoralová z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Oxid uhelnatý je plyn bez barvy a zápachu, k otravě proto může dojít velmi lehce

Inhalace oxidu uhelnatého je nejčastější náhodnou otravou v Evropě, například ve Velké Británii je evidováno ročně okolo 25 tisíc takových případů.

K otravám dochází nejčastěji právě během chladných měsíců. Část domácností totiž používá, ať už k vytápění či ohřevu vody vadné či zastaralé plynové spotřebiče, u kterých při spalování může unikat oxid uhelnatý do interiéru. Příčinou otravy však může být také nevyhovující stav komína. „Velké množství otrav oxidem uhelnatým má na svědomí právě ucpaný komín. Měl by tedy procházet pravidelnou revizí, stejně jako samotné plynové spotřebiče. Podle našich statistik je však kontrolována a pravidelným servisem prochází pouhá třetina,“ dodává Roman Švantner, který se zabývá prodejem, instalací a servisem vytápěcích a ohřívacích systémů.

Hladinu oxidu uhelnatého ohlídá teplotní pojistka spalin

U plynových komínových spotřebičů eliminuje toto nebezpečí teplotní pojistka spalin. Jejím úkolem je monitorování, zda spaliny z hořáku bezpečně odcházejí odtahem do komína. Pokud se tak neděje a spaliny zůstávají v interiéru, hořák spotřebiče se vypne. Vyplatí se proto sledovat označení jednotlivých plynových spotřebičů. Zařízení, která jsou vybavena touto pojistkou, mají označení B11BS. V obytných prostorech je možné používat pouze tyto typy spotřebičů. Naopak ty, které pojistku nemají, mívají označení B11. Používány by měly být pouze v dobře odvětraných prostorech, které jsou stavebně oddělené od obytných prostor.

Další podobné články

Spokojení zákazníci se na nás obracejí s žádostí o pomoc

Spokojení zákazníci se na nás obracejí s žádostí o pomoc

Během více než dvacetiletého působení na českém trhu jsme již odstraňovali škody po požárech, vodovodních haváriích či po povodni v nemovitostech ze všech koutů Česka. Máme za sebou sanace bytů, rodinných domů i firemních objektů, ale také škol, úřadů a dalších nemovitostí. Zasahovali jsme už i na mnoha zajímavých místech, jako je elektrárna nebo třeba panelový dům se čtyřiceti poškozenými byty.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.