„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…
Nezapomínejte na správné větrání ani v zimě
Také v zimě je pravidelné větrání důležité. Uzavřený prostor může být plný jak bakterií a virů, tak prachu. Vydýchaný vzduch navíc obsahuje nižší podíl kyslíku, což může být příčinou únavy, bolesti hlavy a špatného soustředění. V kombinaci s vyšší vlhkostí může vzniknout skvělé prostředí pro tvorbu plísní, a i z toho důvodu je cirkulace vzduchu nezbytná. Jak větrat v zimě správně?
Proč vůbec větrat?
Jen dýcháním vylučujeme denně až 3 litry vody. Ráno bychom proto měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut. V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti. Rizikové místnosti v závislosti na vlhkost jsou koupelny, kuchyně a ložnice.
Větrat se musí i kvůli zápachům a škodlivinám. Ze zdí, nábytku, textilu, hraček a dalšího vybavení se uvolňují ftaláty, zpomalovače hoření či formaldehyd. Pobyt v bytě se zavřenými okny může výt i rizikem pro naše zdraví, a to v podobě alergie a astma.
Jak větrat?
Vyklopit okno jen tak na chvíli nestačí. Pomocí ventilačky nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečným ztrátám tepla. Lepší variantou je otevřít okno celé naplno a vyvětrat intenzivně. Rychlým intenzivním větráním se ochladí vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé. Po zavření oken se vzduch rychle ohřeje. Správná technika větrání je důležitá zejména u plastových oken, která velmi dobře těsní. Důležitá je také doba větrání. V zimě nám postačí kolem 5 minut, na jaře a na podzim je potřeba čas prodloužit na 10–20 minut a v létě bychom měli mít otevřené okno minimálně po dobu 30 minut.
Jak poznáme, že je něco špatně?
Indikátor toho, že něco děláme špatně, jsou pro nás orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat. Také je potřeba vytáhnout žaluzie či roztáhnout závěsy a případně o 1 až 2 °C přitopit. Rosení oken znamená zvýšení vlhkosti v dané místnosti a po čase by zde mohly začít vznikat plísně. Pro jistotu se vyplatí pořídit vlhkoměr. V obytné místnosti by při teplotě 21 °C neměla být vyšší vlhkost než 50 %. Vyvarovat bychom se také měli sušení prádla v bytě, vaření bez poklic či bez zapnutého výparníku.
Další podobné články
Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!
Šetřit peníze i teplo! Cíl současných dní pro mnohé z nás. Jaké jsou cesty? Změna zdroje tepla za energeticky úspornou variantu, zateplení obálky domu anebo výměna oken – tři nejčastěji skloňovaná řešení, přičemž to poslední je nejrychleji realizovatelné. I přestože okna na první pohled mohou vypadat v naprostém pořádku, tak skutečnost může být úplně někde jinde.
Zatočte s otravným hmyzem pomocí chemie i babských rad
Co dokáže znepříjemnit letní měsíce v bytě? Jednoznačně otravný hmyz jako komáři, mouchy či vosy. Většina z nich navíc může vyvolávat alergie či přenášet nemoci.