Bytové výstavbě se stále nedaří. Kromě růstu cen je největší překážkou složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb v Česku neúměrně dlouho. Z hlediska komplikovanosti povolovacího procesu patří ČR dokonce k nejhorším zemím na celém světě. Pomyslný direkt tomu všemu zasadila aktuální zpráva, že digitální systémy stavebního a územního řízení kolabují.
Pojištění domácnosti a naše dvě zásadní a časté chyby
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Nikdo si to nepřeje, ale nečekaná pohroma si nevybírá. Díky uzavřenému pojištění domácnosti ale očekáváme, že alespoň v penězích se nám způsobená škoda vrátí zpět. Ve výši vyplacené částky ale můžete být výrazně zklamáni. Hovoříme o desetitisících, nezřídka až statisících korun, o které může být pojistné plnění nižší. Na pojišťovnu se přitom ale zlobit nemůžete.
Podpojištění domácnosti se vám ve výsledku nevyplatí
Jestliže máte vyjasněno, co od pojištění očekávat, přichází na řadu stanovení odpovídající pojistné částky. Vyplatí se stanovit částku v odpovídající hodnotě vašeho majetku, pokud totiž stanovíte nižší pojistnou částku, jedná se o podpojištění. „V praxi pak může dojít k tomu, že při pojistné události neobdržíte náhradu do výše pojistné částky, ale pouze poměrnou část k hodnotě domácnosti. Při rozsáhlých škodách může být tato částka o desítky až stovky tisíc korun nižší, než je reálná hodnota domácnosti. V případě vyšší pojistné částky však máte nárok na plnění pouze do výše hodnoty domácnosti či nemovitosti. Příkladem můžeme uvést případ, kdy má domácnost hodnotu jeden milion, je pojištěna na dva miliony a dojde k jejímu úplnému zničení, klient stejně obdrží jeden milion korun,“ uvádí své vysvětlení do praxe jednatel srovnávacího portálu Tomáš Voharčík.
Kdy jste naposledy aktualizovali pojistnou smlouvu?
A jak je to s aktualizací smluv? Pouze 16 % Čechů zná přesný rozsah své pojistné smlouvy, naopak jedna třetina si vůbec není jistá, co jejich pojištění zahrnuje. Uzavřením smlouvy ale není vše vyřešeno, protože hodnota majetku se časem může měnit. Například po rekonstrukci nebo při pořízení nového vybavení hodnota stoupne a tak by klienti měli aktualizovat i pojistnou smlouvu, aby pojistné plnění skutečně odpovídalo vzniklým škodám.
Nelze zapomínat ani na opačný fakt, že již pořízený majetek s používáním ztrácí svou hodnotu. I z toho důvodu je nutné pojistné smlouvy aktualizovat, jinak by mohlo dojít k tomu, že klient bude pojištění přeplácet.
Další podobné články
Stavební zákon nabízí úlevy domům zasaženým povodněmi
Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo metodiku, která popisuje postup stavebníků i stavebních úřadů při mimořádných opatřeních a obnově v souvislosti s povodněmi. Vytvořilo také formulář, kterým mohou snadno oznámit práce stavebnímu úřadu.
Může pronajímatel (jako poskytovatel) přerušit (odpojit) neplatícímu nájemci (jako příjemci) dodávku služeb? A co obdobně společenství vlastníků vlastníkovi jednotky (zpravidla bytu)?
Nejvyšší soud, pokud jde o možnost odpojení (přerušení) dodávky služeb zajišťovaných pronajímatelem jako poskytovatelem služeb spojených s užíváním bytu nájemci jako příjemci služeb, který nehradí zálohy resp. jejich vyúčtování, potvrdil svůj výklad, který zaujal ještě na základě zrušeného občanského zákoníku i na základě aktuální úpravy dle (nového) občanského zákoníku.