Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenová rozhodnutí, kterými každoročně stanovuje regulované složky cen energie na rok 2025. Jak v případě elektřiny, tak v případě plynu celkové průměrné ceny meziročně klesnou. V průměru by měly domácnosti na elektřině ušetřit přes 10 %, na plynu 8,5 %.
Potíže s digitalizací stavebního řízení má pomoci překonat bypass
Řešení bypassu je navržené ve dvou rovinách – legislativní a technologické. Legislativní řešení vychází ze Zprávy o stavu digitalizace stavebního řízení, včetně návrhu dalšího postupu. Přechodné období bude trvat do konce roku 2027.
Jak by bypass měl vypadat v praxi?
Legislativní řešení spočívá v povinném elektronickém odevzdávání dokumentů přes Portál stavebníka v případě dokumentace zpracované projektantem a zároveň bude zachována možnost používat stávající lokální systémy stavebního řízení pro stavební úřady a dotčené orgány. „V rámci částečného legislativního bypassu stanoví zákon přechodné období, ve kterém bude činnost v některých informačních systémech stavební správy ze strany stavebních úřadů a dotčených orgánů dobrovolná. Nedojde tedy k vypnutí funkcionalit všech informačních systémů stavební správy,” řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Dojde k omezení některých evidenčních povinností ze strany stavebních úřadů, pořizovatelů a orgánů územního plánování a také k rozvolnění náběhu některých funkcionalit informačních systémů.
U technologického řešení jde o úpravy systému tak, aby byla zvýšena stabilita a spolehlivost systému a dále doplnění funkcionalit, tak aby systém stavebního řízení byl v souladu s legislativním rámcem dle nového stavebního zákona a se zohledněním legislativního bypassu.
K 31. 1. 2025 je cílem vytvořit univerzálních technologické rozhraní (API) pro možnost připojení lokálních aplikací (systém pro podporu stavebního řízení, systémy spisové služby atp.) na systém ISSŘ. Tím dojde k zachování práce v lokálních systémech stavebního řízení, zachování práce se stavební dokumentací v digitální podobě a stát nepřijde o centrální pohled na data o stavebních řízení. „Cílem legislativního bypassu zdaleka není dosáhnout optimálního stavu, ale zejména zajistit všem účastníkům stavebního řízení potřebnou právní jistotu. Technologický bypass má pak prolomit bariéru, kterou způsobují systémy DSŘ a věřím, že povede k většímu komfortu práce všech úředníků,” dodal ministr Kulhánek.
Přechodné období bude trvat do konce roku 2027
Ministerstvo pro místní rozvoj do této doby provede novou zakázku na vybudování systému digitalizace stavebního řízení (bez NGÚP), včetně procesní a business analýzy. Zakázku očekáváme v hodnotě vyšších stovek milionů korun. Délka přípravy zakázky, soutěžení a vytvoření systému se odhaduje na 32–38 měsíců. Předpokladem tedy je, že plně funkční systém digitálního stavebního řízení bude zprovozněn od 1. ledna 2028.
/Zdroj: mmr.cz/
Další podobné články
Jak dostat výtah do kondice na řadu dalších let
Výtah je jedním z nejpoužívanějších dopravních prostředků na světě, denně jím cestují miliardy lidí. Jen v České republice je více než 138 000 výtahů. Více než třetina je starších než 20 let, což je věk, kdy správci budov začínají uvažovat o modernizaci.
Nezapomeňte na novou povinnost registrace fotovoltaiky
Novela energetického zákona (Lex OZE II) má dopad nejen na nově vznikající projekty, ale i na obyvatele bytových domů, kteří už elektřinu sdíleli. Energetický regulační úřad (ERÚ) připomíná, že do konce roku 2024 se musí nově registrovat u datového centra.