Povolování staveb v Česku kolabuje

Povolování staveb v Česku kolabuje

30 listopadu, 2024

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Bytové výstavbě se stále nedaří. Kromě růstu cen je největší překážkou složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb v Česku neúměrně dlouho. Z hlediska komplikovanosti povolovacího procesu patří ČR dokonce k nejhorším zemím na celém světě. Pomyslný direkt tomu všemu zasadila aktuální zpráva, že digitální systémy stavebního a územního řízení kolabují.

Stavební povolení je dnes běh na velmi dlouhou trať

Získat stavební povolení na středně velký bytový projekt, který je v souladu s územním plánem, trvá mnoho let. „Zažili jsme bohužel i řízení táhnoucí se osm let. Průměrně povolujeme stavbu, která je v souladu s platným územním plánem, kolem tří let. Reálně tak navrhujeme něco, co už za pár let nikdo nemusí chtít. Developer tak těžko může pružně reagovat na aktuální změny poptávky a preferencí klientů,“ komentuje RNDr. Evžen Korec, CSc, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

V takovém systému, kdy se musí plánovat na dlouhé roky dopředu, je důležitá hlavně kontinuita a předvídatelnost. Tedy přesný opak toho, jak vypadá česká stavební legislativa. Ta je totiž stejně chaotická jako celý povolovací proces. Stavební zákon byl tak často novelizován, že změny už nikdo ani nedokázal spočítat. Než se nová pravidla stačila dostat do praxe, už platila nová. To působilo zmatky nejen investorům, ale i pracovníkům stavebních úřadů.

Smutnou ironií je to, že změny se nevyhnuly ani novému stavebnímu zákonu, který sliboval změnu kurzu a zásadní zjednodušení povolování nových staveb. Jeho první novela dokonce přišla ještě v době, kdy nový zákon ještě ani nebyl účinný. Přinesla přitom spoustu zásadních změn včetně odsunutí účinnosti zákona či zrušení navrhované soustavy státních stavebních úřadů.

Digitalizace stavebnictví vázne

Nezvládnuté spuštění digitalizace stavebnictví znamenalo nejen změnu na postu ministra pro místní rozvoj, ale také přijetí legislativního kočkopsa. Kvůli nepřestávajícím problémům s novým systémem spuštěným od letošního července se narychlo schvalovalo takzvané přechodné období, během nějž mohou úředníci stavebních úřadů používat nové systémy zároveň s těmi starými. Tedy až do posledního listopadového pátku mohli, byť s velkými problémy. Podle ministerstva pro místní rozvoj nové systémy zcela zkolabovaly.

Jaké problémy to přinese stavebním investorům a developerům, netřeba říkat. Jak mají zodpovědně připravovat nové potřebné stavby, když netuší, jaký systém bude zrovna fungovat? Nehledě na to, že přechodné období může trvat až do roku 2028, tedy další dlouhé tři roky. Stavebnictví tak čekají další tři roky legislativního pekla. „Po celou tu dobu budeme povolovat stavby v jakémsi přechodném období, kdy nikdo přesně nedokáže říct, jak přesně to bude fungovat,“ konstatuje závěrem RNDr. Evžen Korec, CSc, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Další podobné články

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přichází čas pro servis plynového kotle

Přichází čas pro servis plynového kotle

Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.