Bytové výstavbě se stále nedaří. Kromě růstu cen je největší překážkou složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb v Česku neúměrně dlouho. Z hlediska komplikovanosti povolovacího procesu patří ČR dokonce k nejhorším zemím na celém světě. Pomyslný direkt tomu všemu zasadila aktuální zpráva, že digitální systémy stavebního a územního řízení kolabují.
Pozměněná pravidla pro bytové vlastnictví a družstevnictví
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Od 1. července vstoupila v účinnost pozměněná pravidla pro bytové vlastnictví a družstevnictví, která se bezprostředně dotknou života společenství vlastníků jednotek a bytových družstev. Stalo se tak přijetím zákona č. 163/2020 Sb., na jehož přípravě se po dobu téměř tří let podílela pracovní skupina pro bytové právo při Ministerstvu místního rozvoje České republiky. Výsledná podoba normy prošla hladce celým schvalovacím procesem.
Z podstatných změn, týkajících se bytového spoluvlastnictví, jmenuji alespoň návrat k úpravě předkupního práva platného do konce roku 2017, tj. neuplatní se obecně při převodu jednotky, potvrzení prohlášení jako dokumentu, který by měl popisovat aktuální stav domu, a zjednodušení jeho úprav, upřesnění povinností vlastníka jednotky, zjednodušení nuceného prodeje jednotky v případech, kdy její vlastník porušuje své povinnosti, přechod dluhů za služby a zavedení institutu náhradního shromáždění.
Pro bytová družstva nově platí dlouho očekávané zjednodušení schvalování změn stanov tříčtvrtinovou většinou namísto stoprocentního souhlasu, úprava družstevního nájmu jeho podřízením obecné úpravě nájmu nebo možnost rozdělování zisku členům družstva. Naopak nedošlo na lepší úpravu vypořádacího podílu při ukončení členství v bytovém družstvu, která zřejmě ještě projde další odbornou diskuzí.
Celkově lze novou úpravu přivítat. Rozhodně lépe reaguje na praxi správy a provozu bytových domů, jakkoliv je zrovna podřízenost družstevního nájmu obecné právní úpravě nájmu velmi problematická pro specifičnost družstevního principu (především jeho principiální neziskovost). K danému tématu zorganizovala již v červnu Česká společnost pro rozvoj bydlení spolu s Domem plným úspor a za podpory Sdružení nájemníků České republiky seminář pro statutární zástupce společenství vlastníků a bytových družstev v rámci Akademie pro bytové domy (www.akademiebd.cz).
Další podobné články
Stavební zákon nabízí úlevy domům zasaženým povodněmi
Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo metodiku, která popisuje postup stavebníků i stavebních úřadů při mimořádných opatřeních a obnově v souvislosti s povodněmi. Vytvořilo také formulář, kterým mohou snadno oznámit práce stavebnímu úřadu.
Může pronajímatel (jako poskytovatel) přerušit (odpojit) neplatícímu nájemci (jako příjemci) dodávku služeb? A co obdobně společenství vlastníků vlastníkovi jednotky (zpravidla bytu)?
Nejvyšší soud, pokud jde o možnost odpojení (přerušení) dodávky služeb zajišťovaných pronajímatelem jako poskytovatelem služeb spojených s užíváním bytu nájemci jako příjemci služeb, který nehradí zálohy resp. jejich vyúčtování, potvrdil svůj výklad, který zaujal ještě na základě zrušeného občanského zákoníku i na základě aktuální úpravy dle (nového) občanského zákoníku.