Rostoucí ceny energií přiměly v uplynulých letech bytová družstva a společenství vlastníků jednotek zamýšlet se nad úsporami v dodávkách tepla. Toho využili prodejci tepelných čerpadel, kteří začali předkládat nabídky s údajně úžasnými úsporami. „Praxe však ukázala, že čísla neodpovídají realitě a tepelná čerpadla energetiku nespasí,“ říká Jan Vondráš ze společnosti Invicta Bohemica.
Pravidelnou kontrolu výdajů za vytápění často podceňujeme, nedostatečně řešíme i stav domu
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Po konci topné sezóny nastává chvíle bilancování nákladů za vytápění. Právě tato položka tvoří podle Českého statistického úřadu až dvě třetiny domácího rozpočtu spadajícího na bydlení. Přesto řada z nás situaci s pravidelným sledováním výdajů během topné sezóny podceňuje.
Kontrola nás moc nezajímá – ale měla by
Podle Českého statistického úřadu jdou z celkového rozpočtu domácností na bydlení až dvě třetiny právě na vytápění. Jak ale vyplynulo z ankety realizované Sdružením EPS ČR, více než polovina domácností nekontroluje měsíční spotřebu za vytápění a každý sedmý účastník ankety neprovádí kontrolu spotřeby dokonce vůbec a čeká na vyúčtování energií. K nárazové kontrole během topné sezóny se podle odpovědí uchýlí 25 % z nás. Každý sedmý účastník ankety uvedl, že výdaje nekontroluje z důvodu, že nemá dálkový odečet a průběžná kontrola spotřeby není možná.
Náklady na vytápění ovlivňuje i stav domu
S přiblížením se konce května a vylepšeným počasím nastává oficiální ukončení topné sezóny. To podle vyhlášky náleží k poslednímu květnovému dni, ačkoliv reálně bývá topná sezóna ukončena dříve v návaznosti na vývoj denních teplot. Minimálně na několik následujících měsíců si tak můžeme oddechnout od výdajů za spotřebu tepla. Mezičas bychom ale mohli využít k tomu, abychom se zamysleli i nad tím, jestli zbytečně vysoké výdaje za vytápění nemohou být i vinou vysokých tepelných ztrát domu. Řešením je kvalifikované posouzení stavu domu, doplněné návrhy na snížení energetické náročnosti. Jedním z nejčastějších opatření zde patří výměna oken a kompletní zateplení. Významnou úsporu energií dokáže zateplení generovat především u starší bytové zástavby, kde modelové příklady odhadují snížení nákladů až o 50 % původní částky.
Především na fasádách a plochých střechách patří z izolačních materiálů většinový podíl pěnovému polystyrenu. Oblíbenost pramení z jeho vlastností jako je pevnost, lehkost, vysokou odolnost a životnost minimálně 50 let. Vedle toho je ekologický a má vynikající mechanické a tepelně izolační vlastnosti, které na rozdíl od jiných izolačních materiálů neztrácí a v průběhu času si je plně zachovává,“ dodává Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.
V praxi můžeme výhody zateplení sledovat nejen na nižších provozních nákladech za vytápění, ale i na úsporách za klimatizaci během léta. Kromě úspor energií prodlužuje kvalitní izolace životnost budov, pomáhá udržet optimální teplotu ve vytápěném prostoru a snižuje emise skleníkových plynů.
O anketě
Anketa Sdružení EPS ČR byla realizována v březnu roku 2017 a zúčastnilo se jí 1 254 hlasujících. Cílovou skupinou byla převážně bytová družstva a sdružení vlastníků jednotek.
Další podobné články
Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte
Venkovní teploty stoupají a vy už dávno máte vypnuté topení. Nenechte se mýlit! Bez ohledu na zavřené radiátory ale musí vaším domem dále kolovat teplo, které zaplatíte. Proč to tak je a kdy topná sezóna končí, případně kdy ji lze přerušit?
Aktuálně o energetických úsporách
Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …