Přechod na DVB-T2. Jak se nás dotkne a proč je důležité myslet na STA?

Přechod na DVB-T2. Jak se nás dotkne a proč je důležité myslet na STA?

29 srpna, 2017

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Přechod na DVB-T2 je již aktuálním tématem. Jedná se o nástupnický formát DVB-T, tedy pozemního televizního vysílání v České Republice. Hlavním důvodem změny formátu jsou požadavky na zvýšení kvality přenosu signálu do koncových zařízení, která si dnes můžeme běžně koupit. Podle specifikací nového formátu bude kvalitnější nejen obraz a barevné podání, ale také zvuk. Vysílání bude probíhat v HD kvalitě. To jsou jednoznačné přínosy pro ty, kteří již jsou vybaveni přijímači s podporou DVB-T2. Ti, kteří takové zařízení zatím nemají, nemusejí zatím investovat do nového zařízení, ale mají čas až do ukončení souběžného vysílání, které je aktuálně plánované na únor 2021. Předpokládá se tedy, že zařízení budou vyměněna přirozeně, tak jak stávající zařízení budou dosluhovat.

Samotné spouštění DVB – T2 již nějakou dobu běží, a to sice od roku 2010. Od doby, kdy byly zahájeny testy vysílání v novém formátu. Testů probíhalo postupně více s různými cíli, nicméně od roku 2017 bylo zahájeno ostré – přechodové, avšak postupné, spouštění DVB-T2 v celé České republice, které poběží souběžně se stávajícím DVB-T. V roce 2021 až dojde k vypnutí DVB-T bude spuštěno finální DVB-T2 vysílání na celém území České republiky.

Jak se toto dotýká STA (společná televizní anténa), které jsou obvykle instalované ve velkých bytových domech? STA jsou aktuálně nastavené na příjem digitálního vysílání DVB-T na určitých TV kanálech, z toho důvodu bude nutné vyměnit kanálové vložky nebo je přeladit. S ohledem na to, z jakých vysílačů bude signál vysílán, se může také stát, že bude nutné zajistit přesměrování antén na přijímače, které DVB-T2 budou vysílat. V žádném případě ale není moudré čekat s přeladěním až na datum ukončení vysílání DVB-T, protože v bytových domech mohou práce tohoto typu vyžadovat schvalování výbory nebo dokonce vlastníky, a to bývá proces dlouhodobější.

A samozřejmě je zde možnost využití přenosu televizního signálu od operátorů, kteří jej do bytových domů přivádějí pomocí optických kabelů a obvykle spolu s dalšími službami, zejména pak internetovou konektivitou a službou telefonu. Uživatelů, kteří konzumují služby takových operátorů se samozřejmě změna formátu DVB-T nijak nedotkne. Zjistěte si tedy včas, zda jsou takové služby ve Vašem domě dostupné a co všechno od operátorů můžete získat. Balíčky služeb jsou kde kdy mnohem výhodnější než konzumace pouze jedné služby. Navíc je dobré si zjistit, jaké další přidané hodnoty služba nabízí. Na rozdíl totiž od běžného pozemního televizního vysílání nabízejí TV služby operátorů i mnoho funkcionalit, jako jsou například pozastavení vysílání, vracení se v čase či možnost nahrávání. Neméně zanedbatelnou výhodou je také možnost výběru vlastní programové skladby, kterou nabízí společnost AIM. Jejich zákazník se tak může dívat přesně na to, co chce a kdy chce. Uživatel určuje pravidla, ne jeho televize.

Další podobné články

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přichází čas pro servis plynového kotle

Přichází čas pro servis plynového kotle

Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.