Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.
Prodej nemovitosti s realitní kanceláří nebo bez ní?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Prodej nemovitosti bývá obvykle během na dlouhou trať, obzvlášť, když byt či dům není v tolik žádané lokalitě nebo velikosti. Ale jak se říká, každá věc má svého kupce a počkat se vyplatí. Je ale lepší prodávat na vlastní pěst nebo se radši svěřit do rukou profesionála?
Spolupráce s realitním makléřem
Vždy je potřeba si rizika uvědomit. S prodejem nemovitosti je jich spojených víc než dost. Rozhodnete-li se oslovit specialistu – realitního makléře, pak to udělejte nejlépe na základě doporučení od známých. „V případě, že nikoho takového nemáte, můžete oslovit námi doporučované makléře, kteří jsou uvedeni v seznamu makléřů jako certifikovaní,“ radí Renata Maternová z portálu Realitnitrznice.cz. „Realitní tržnice nemá z prodejů makléře žádný profit. Proto nemá zájem na doporučování nekvalitních realitních makléřů a tím si poškozovat své jméno,“ dodává. Výhodou portálu jsou také služby pro kupující i prodávající, jako je např. zajištění financování, pojištění, vymalování a úklid bytu před jeho prodejem, rekonstrukce, úprava zahrad, návrhy interiérů apod. Vlastníci nemovitostí zase mohou získat doporučení na odhadce, právní servis, stěhovací služby aj.
Na co si dát pozor při prodeji bez realitního makléře
• Určete správnou cenu nemovitosti, např. s pomocí odhadce nebo srovnáním podobných typů nemovitostí v dané lokalitě. • Zjistěte na katastru, jaký je skutečný právní stav nemovitosti (břemena, zástavní práva apod.). • Domluvte si právní zajištění při prodeji. Vzory smluv na internetu v žádném případě nepoužívejte. Každý prodej má svá specifika, která by měla být přesně popsána ve smlouvě. • Po dohodě s kupujícím zafixujte finanční prostředky za prodej nemovitosti v notářské, bankovní nebo advokátní úschově do doby, než bude nemovitost přepsaná v katastrálním rejstříku. • Při koupi nemovitosti nezapomínejte na deponaci daně z nabytí nemovitosti. Kupující je stále ručitel pro finanční úřad, pokud prodávající daň nezaplatí nebo se nedohodnou na úhradě jinak. Tato dohoda musí být uvedena v kupní smlouvě.
Na co si dát pozor při prodeji s realitním makléřem
• Pokud na makléře nemáte doporučení od známých, zjistěte si o něm všechny dostupné informace, jaké má zkušenosti, znalosti apod. • Sledujte jeho vystupování, osobní přístup, profesionalitu a servis. • Veškeré smlouvy by měly být vyvážené – neměly by „nahrávat“ jen jedné straně. • Neukvapujte se s podpisem smluv. Pokud si nejste jistí, raději se poraďte s nezávislým odborníkem. • Provize z prodeje musí být jasně stanovená předem. Obvykle to bývá mezi 3 – 6 % z kupní ceny. Mnohdy bývá uvedena místo procentuální sazby konkrétní částka. • Uzavřete s realitním makléřem smlouvu, která zavazuje nejen vás, ale i makléře. Smlouva by měla obsahovat servis, za který budete platit provizi. • Sledujte, jak vaši nemovitost makléř prezentuje klientům.
Další podobné články
Záznam webináře I Vše o pojišťování bytových domů a statutárních orgánů SVJ
Pojištění se často jeví jako nevděčná nutnost. Raději bychom za něj neplatili, ale co když právě my budeme ti, kdo potřebují pomoc? Klíčem je najít efektivní řešení, které nás ochrání, aniž bychom platili víc, než je nutné. Cílem našeho webináře bylo vás vybavit vším potřebným k tomuto rozhodování.
Aktuální informace z Pražské teplárenské
Podívejte se videozáznam s aktuálními změnami a informacemi pro klienty Pražské Teplárenské a.s. týkající se provozu její teplárenské soustavy.