Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.
Program Dostupné bydlení dostal zelenou. Do nájemního bydlení půjde 7 miliard korun
Na výstavbu bytového domu, stavební úpravy nebo koupi nového bytu bude možné využít peníze z dotačně-úvěrového programu Dostupné bydlení, který přispěje k řešení současné bytové krize. Od října nabídne Státní fond podpory investic (SFPI) zvýhodněné úvěry pro obce, kraje, jejich organizace a další právnické osoby za 7 miliard korun do poloviny roku 2026. V příštím roce se k němu přidá Národní rozvojová banka se svými nástroji za další 3,5 miliardy korun.
Nové byty pomůžou hlavně mladým rodinám, ale i seniorům a lidem s běžnými příjmy
Cílem investičního programu Dostupné bydlení je zvýšit podíl dostupných nájemních bytů, a to jak jejich rekonstrukcí či výstavbou, tak v případě obcí i možností nákupu. Díky programu vznikne navíc až 5000 bytů.
Vlivem prudkého růstu cen nemovitostí a snížené dostupnosti úvěrů na bydlení se pro řadu domácností stalo nemožným usilovat o vlastní bydlení, a výrazně proto stoupla poptávka po nájemních bytech. To zvyšuje tlak na ceny i v této oblasti. Veřejnou podporu investic do výstavby dostupných bytů s nižším, než tržním nájemným umožnila dubnová notifikace, kterou MMR vyjednalo s Evropskou komisí. Program cílí na dostupné nájemní bydlení pro mladé rodiny, potřebné profese i na tzv. střední třídu obecně a je součástí rozsáhlé reformy Ministerstva pro místní rozvoj Bydlení pro život.
Dostupné bydlení bude vybraným cílovým skupinám poskytované za stanovené zastropované nižší než tržní nájemné.
Na co je možné peníze z programu Dostupné bydlení konkrétně využít?
Finanční prostředky z programu Dostupné bydlení je možné využít na vybudování nájemních bytů ať už v nově vzniklých bytových domech, nebo v rekonstruovaných objektech. Program podporuje i možnost pořízení bytů koupí, je-li žadatelem obec, kraj a jimi zřízená právnická osoba, státní příspěvková organizace, registrovaná církev nebo náboženská společnost nebo jimi založená právnická osoba a veřejně prospěšná právnická osoba.
Jaká je výše podpory?
“Výše podpory může dosáhnout až 90 % rozhodných výdajů, dotace může být poskytována pouze v kombinaci s úvěrem,“ přibližuje podmínky programu ředitel Státního fondu podpory investic Daniel Ryšávka. “Podrobnosti k podmínkám programu jsou k dispozici na stránkách Státního fondu podpory investic, který program administruje. Ve všech krajích také začala působit Regionální centra podpory investic do bydlení. Starostkám a starostům nabídnou vhodné modely financování projektů dostupného bydlení a poradí například v právní a technické oblasti,” doplňuje Daniel Ryšávka.
Kde získáte více informací?
Seznam regionálních center podpory investic do bydlení i s kontakty můžete najít v tomto odkazu.
Další informace k reformě Bydlení pro život můžete získat na stránkách Bydlení pro život.
Podmínky programu Dostupné bydlení najdete na Dostupné bydlení – SFPI.
Výsledky šetření Obecní bydlení zde.
Další podobné články
Přichází čas pro servis plynového kotle
Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.
Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun
Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.