Pronajímáte byt? Dejte pozor, každý šesý prověřený nájemce je rizikový

Pronajímáte byt? Dejte pozor, každý šesý prověřený nájemce je rizikový

30 března, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Stále více lidí si v současné době kupuje nemovitosti za účelem pronájmu. Vidí v nich efektivní způsob investice, které jim v budoucnu zajistí stálý příjem. S pronájmem je ovšem spojena také řada rizik v podobě neplacení nájemného či poškozování pronajatého bytu ze strany nájemce a další. Počáteční záměr o pravidelném zisku se tak nepříjemně rychle může dostat do úplně opačné situace. Jak můžeme sebe a náš investiční záměr co nejlépe ochránit?

Každý šestý prověřený nájemce má zkušenosti s exekucí

Jedním z nejčastějších problémů, kterému pronajímatelé v případně nesolidního nájemce čelí, je neplacení nájmu. Zkušenosti s neplatiči má téměř polovina pronajímatelů. Důvodem je zejména nepříznivá finanční situace nájemce, který se ve většině případů potýká s dluhy a na úhradu nájmu mu tak nezbývají potřebné finanční prostředky. Podle interních statistik společnosti UlovDomov.cz má zkušenosti s exekucí šestina prověřených osob (15,4 %). Během posledního půlroku přitom jejich počet mírně stoupl.

Opačný trend převládá u osob v platební neschopnosti. Zatím co před šesti měsíci bylo insolventních více než 7 % prověřených osob, nyní jich je o 2 % méně (5,2 %).

Každý šestý prověřený nájemce má trvalé bydliště na obecním úřadě

Určité riziko představují také potenciální nájemci s trvalým bydlištěm na obecním úřadě. Mnohdy se jedná o sociálně slabé osoby, které mají problémy s placením nájmu a svým chováním mohou poškozovat pronajatý byt. Během posledních šesti měsíců byla takto registrována až šestina prověřených osob (15,5 %). V některých případech byl potenciální nájemce dokonce hledán Policií ČR (1,6 %).

Zájem o prověřování potenciálních nájemců roste

Jedním z řešení, jak se problémovým nájemcům vyhnout, je si potenciální nájemce předem prověřit. Při prověřování lze použít jak internet, tak řadu veřejně dostupných rejstříků, jako je Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, Úřední deska soudních exekutorů, Policie ČR či zdravotní pojišťovny. Staré známé důvěřuj, ale prověřuj, platí u pronajímání bytu dvojnásob, jedná se přeci jen o váš majetek.

Další podobné články

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Mařiče elektřiny čeká zákaz

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.

Přichází čas pro servis plynového kotle

Přichází čas pro servis plynového kotle

Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun

Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.