Kvalitní správa bytového domu může vlastníkům ušetřit značné peníze a mnoho starostí. Jak vybrat toho správného správce?
Pronajímáte byt? Jak si zajistit maximální výnos a eliminovat riziko neplatičů?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Pronajímání bytu či domu se často podobá adrenalinovému sportu. Zpožděné či neprovedené platby jsou běžné i při jednání se slušnými lidmi, k dalším starostem patří komunikace s nájemníky, servis a zajišťování oprav, údržby a podobně. Jak pronajímat nemovitost s maximálním výnosem a minimálními starostmi?
Problémy s platební morálkou má každý dvanáctý
Pokud vlastníte investiční nemovitost, je ve vašem zájmu dosáhnout dvou cílů: najít solidního dlouhodobého nájemníka a dostávat každý měsíc pravidelnou platbu nájemného. K tomu bychom ještě rádi snížili problémy spojené s výhodným zhodnocováním nemovitosti preventivně na minimum. V situaci, kdy počet notorických neplatičů a dlužníků v prodlení stále narůstá, to není snadný úkol. Jen v České republice má nesplacené závazky každý dvanáctý člověk. Podle sdružení Solus, které se zabývá prevencí předlužování a zvyšováním vymahatelnosti stávajících dluhů, má závazky po splatnosti více než 8 % dospělých lidí. Toto číslo nutí k větší obezřetnosti při hledání.
Základem hledání solidního a platícího nájemce je důkladné prověření
Spoléhat se na sympatický vzhled a dobré slovo není rozumné, zvláště máte-li bohaté zkušenosti s dlouhodobě neúspěšným obsazováním nájemní nemovitosti. Situace je výrazně problematičtější v krajích s vysokou zadlužeností a nízkými průměrnými příjmy, jako je Ústecký, Karlovarský, Liberecký či Moravskoslezský kraj. Spíše než hledat na vlastní pěst a spoléhat se na vlastní úsudek je lepší obrátit se na realitní společnost, která zajišťuje i pronájmy bytů.
„Tyto úkony standardně zahrnují prověření bezdlužnosti a případných exekucí, ale zajímáme se také o trvalé bydliště a stávající zaměstnání. Díky zkušenostem a odborným znalostem dosahujeme průměrně 98% obsazenosti,“ říká David Novotný z realitní společnosti.
Na co všechno musíte v souvislosti s pronájmem bytu pamatovat?
- Určení tržní ceny nemovitosti, za kterou je reálné ji pronajmout
- Nalezení vhodného nájemce
- Příprava a podpis potřebných dokumentů (smlouva o nájmu, předávací protokol, platební kalendář atd.)
- Zajištění převodu médií (plyn, elektřina), roční přeúčtování služeb nájemci
- Komunikace s nájemníkem, řešení nečekaných situací
- Zajištění oprav v bytě
- Kontrola včasného placení nájemného a upomínání nájemce
- Řešení problémů s neplatičem
- Řešení výpovědi z nájmu
- Vyhledání nového nájemníka
Kolik za servis zaplatíte?
Přesunete-li veškerou péči o nájemce na realitní, nebo jinou společnost, která se těmito službami zabývá, není to pochopitelně zadarmo. Obvykle se jedná o měsíční paušál, který se v případě pronajatého bytu pohybuje orientačně kolem 6 – 8 % z čistého měsíčního nájemného nemovitosti. Pokud není byt pronajat, budete platit měsíční fixní částku zhruba 500 korun.
Další podobné články
Záznam webináře I Jak ušetřit až 50 % na energiích. Fotovoltaika a další úsporné technologie pro bytové domy
Pořízení fotovoltaiky pro bytový dům je stále výrazně složitější, než pár solárních panelů na rodinný domek, zejména pokud jde o administrativu. Nemusí vás to ale zajímat, pokud máte zkušeného partnera. Domy sobě jsou na úsporné technologie pro SVJ a bytová družstva specialista.
Aktuálně o energetických úsporách
Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …