„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…
Rosí se vám okna? Chyba bývá ve větrání
Rosení oken v nejčastějším případě znamená vyšší vlhkost v místnosti. To bývá skvělé prostředí pro tvorbu plísní. Základem je správná cirkulace a to díky větrání. Jak zvýšené vlhkosti, a tedy rosení oken ještě předcházet?
Jak vlastně kondenzace vzniká?
Kondenzace neboli rosení vznikne, když se teplý, vlhký vzduch potká s chladnějším povrchem, kterým bývá právě sklo u oken. Dobrou zprávou je, že většinou nejsou na vině okna samotná. Naopak je známka toho, že okna dobře těsní.
Co může za rosení oken?
Nejčastější příčinou rosení oken v bytě je vysoká vlhkost v místnostech. S ní se můžete potýkat nejen u novostaveb, ale i u starších domů. V některých místnostech, jako je třeba koupelna, se s vyšší vlhkostí počítá. Preventivně byste měli mít při používáním koupelny zavřené dveře, aby se vlhkost zbytečně nedostávala i do jiných místností v bytě. Mimo sprchování vlhkost také zvyšuje vaření, sušení prádla nebo množství pokojových rostlin. Také pozor na závěsy a žaluzie, jelikož zastiňovací prostředky neumožňují cirkulaci vzduchu a vlhkost na oknech o to více zadržují. V chladných dnech proto raději žaluzie vytahujte.
Jaká vlhkost je ideální?
Hygienické normy tolerují vlhkost v interiéru mezi 30 a 70 %, ale ideální je 40 až 50 %. Dlouhodobá vlhkost vyšší než 50 % už může vyvolávat zdravotní komplikace způsobené nadměrným množením bakterií a roztočů nebo růstem plísní. Pokud vlhkost naopak klesne výrazně pod 40 %, subjektivně se při stejné teplotě cítíme chladněji, vysychají nám sliznice, v prostředí vzrůstá prašnost a také tvorba statické elektřiny.
Jak nadměrné vlhkosti zbavit?
Základem je správné větrání. V první řadě vytáhněte žaluzie či roztáhněte závěsy. Zapomeňte však na ventilačku – vyklopit okno jen tak na chvíli nestačí. Pomocí ventilačky nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečným ztrátám tepla. Lepší variantou je otevřít okno celá naplno a vyvětrat intenzivně. Rychlým intenzivním větráním se ochladí vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé. Důležitá je také doba větrání. V zimě nám postačí kolem 5 minut, na jaře a na podzim je potřeba čas prodloužit na 10–20 minut a v létě bychom měli mít otevřené okno minimálně po dobu 30 minut.
Další podobné články
Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!
Šetřit peníze i teplo! Cíl současných dní pro mnohé z nás. Jaké jsou cesty? Změna zdroje tepla za energeticky úspornou variantu, zateplení obálky domu anebo výměna oken – tři nejčastěji skloňovaná řešení, přičemž to poslední je nejrychleji realizovatelné. I přestože okna na první pohled mohou vypadat v naprostém pořádku, tak skutečnost může být úplně někde jinde.
Zatočte s otravným hmyzem pomocí chemie i babských rad
Co dokáže znepříjemnit letní měsíce v bytě? Jednoznačně otravný hmyz jako komáři, mouchy či vosy. Většina z nich navíc může vyvolávat alergie či přenášet nemoci.