Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.
Se kterými bateriemi můžeme ušetřit až 60 % vody?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Možná málokdo ví, že průměrná spotřeba vody se v České republice pohybuje zhruba kolem 130 litrů vody na osobu za den. Toto číslo v sobě zahrnuje mytí nádobí, praní, vaření, hygienu a další každodenní úkony. Podle statistik průměrná spotřeba vody na našem území od roku 2000 sice klesla o více než 30 litrů, ale prostoru pro úspory je stále mnoho.
Vody spotřebováváme zbytečně mnoho
Pokud nás trápí velká spotřeba vody v domácnosti a následné vysoké platby, které ruinují náš rozpočet, je prvním krokem zamyslet se, kde a jak můžeme ušetřit. Například nebudeme nechávat téct vodu při mytí nádobí, koupíme si úspornou myčku, využijeme omezovače vody při splachování, budeme se raději sprchovat než koupat atd. Ale naše zažité zvyky a touha po pohodlí nám toto rozhodnutí znesnadňují. Pak nám pomohou různé vychytávky koupelnového vybavení, které výrobci a prodejci nabízejí.
Kvalitní páková baterie je základ
Bezdotykové baterie – hygienické a úsporné současně
Ještě vyšší účinnost z hlediska úspor mají bezdotykové baterie. „Poskytnou pouze takové množství vody, které je nezbytně nutné pro aktuální potřebu, a není potřeba se jich vůbec dotýkat. Spustí se pouhým pohybem ruky pod baterií v dosahu paprsku senzoru a voda bude mít teplotu a tlak, jaký si předem přednastavíme,“ vysvětluje Petr Laube. Pomocí bezdotykových baterií je možné v domácnostech výrazně snížit spotřebu vody, v porovnání s běžnými bateriemi vzniká úspora více než 60 %. Bezdotykové baterie, které uvolní pouze malé množství na jedno spuštění, se hodí zejména na umývátka pro oplachování rukou. Pokud je senzor nastaven na určitý časový úsek, lze je využít pro běžný koupelnový provoz i do sprch. Použít je ovšem můžeme i v kuchyních. Při provozu na senzor teče konstantní úsporný proud vody s průtokem 5 litrů za minutu. Baterii lze ale ovládat i pákou a zvýšit tak průtok až na 15 litrů za minutu, například když potřebujeme rychle natočit plný hrnec vody na vaření.
Záruka stabilní teploty
Jak může vzduch snížit spotřebu vody?
Dalším účinným řešením pro úsporu vody jsou baterie s perlátorem. Perlátor mísí vodu se vzduchem, díky čemuž jí kohoutkem proteče o 40–50 % méně. Vytékající voda působí měkce, ale přitom si zachovává dostatečný proud. Perlátory jsou buď zabudované, kdy baterie obsahuje speciální vzduchové trysky, nebo je můžeme koupit jako samostatný nástavec, který snadno našroubujeme jako koncovku na stávající baterii. Výhodou je, že tak nemusíme měnit celou baterii. K úspoře vody pomohou i drobnosti typu omezovač průtoku vody nebo samostatný stop ventil, které se šroubují na sprchovou hadici.
Další podobné články
Přichází čas pro servis plynového kotle
Pro všechna plynová zařízení, a tedy i kotel, platí, že by je měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Kontroly plynových kotlů sice nejsou pro domácnosti ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí. Nejvhodnější doba pro kontrolu nastává nyní po konci topné sezóny.
Další investiční program na dostupné bydlení nabídne 2,5 miliardy korun
Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.