Kvalitní správa bytového domu může vlastníkům ušetřit značné peníze a mnoho starostí. Jak vybrat toho správného správce?
Sedm nejrizikovějších míst v domácnosti. Opravdu si myslíte, že žijete doma v čistotě?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
V každé domácnosti s námi žijí milióny všudypřítomných bakterií, se kterými se o své místo k žití nedobrovolně dělíme. O některých rizikových místech víme, na jiných ale naše ostražitost výrazně klesá. V obou případech je ale důležité vědět, jak si doma i na těchto místech zjednat nekompromisní čistotu.
1. Kuchyňské houbičky, utěrky a ručníky
Neustále vlhké houbičky jsou takový lunapark pro bakterie. Protože jsou vlastně předurčeny k tomu, aby byly neustále vlhké, bakterie se v nich vesele množí. Avšak nemusíte jim být vydaní napospas. Po každém mytí houbičku propláchněte teplou vodou. Je dobré mít i nějaký antibakteriální přípravek, ve kterém ji můžete jednoduše proprat. A na co byste opravdu neměli zapomínat? Každých 14 dní ji vyměňte za novou! Podobný osud se týká i kuchyňských látkových utěrek. Jistě je fajn, když látkové utěrky vyměníte za ty papírové, ale přeci jen, vytváříte tím zbytečný odpad. Rada zní, používejte látkové utěrky, ale po každé větší iniciativě v kuchyni je vyměňte za čisté. Ty špinavé vyperte minimálně na 40 °C. Dalším často vlhkým neřádem jsou i ručníky. Nenechte se mýlit tím, že se do nich utíráte čistí, a tak se nemohou rychle zašpinit. Nezapomínejte, že obsahují odumřelé buňky z vašeho těla, zbytky tělových mlék, ale třeba i make-upu. Proto i v tomto případě dbejte na jejich pravidelnou výměnu, která by měla být jednou za 3 dny.
2. Vypínače, madla, kliky
Na tyto plochy saháme několikrát za den, je tedy jasné, že i zde kralují bakterie všeho druhu. Například vypínač na chodbě u hlavních dveří je to první, čeho se dotknete po vstupu zvenčí do bytu. Není třeba dodávat, že pokud jste domů jeli například MHD a tam se drželi tzv. „mastné tyče“, nikdy nevíte, kdo se jí držel před vámi. To samé se týká i klik a všemožných madel ať už v kuchyni anebo koupelně. Proto byste je alespoň jednou za týden měli řádně otřít. Skvělý je třeba mikrohadřík. Jeho použití je snadné i rychlé, není zapotřebí chemie, a přesto zanechává povrchy hygienicky čisté a suché jedním tahem.
3. Látkové nákupní tašky
Jsou skladné, můžete je kdykoliv vytáhnout z kabelky, aniž by vám tam zabíraly místo a igelitovým taškám díky nim můžete dát sbohem. Ale i v těchto taškách se drží špína a bakterie. Stačí do ní dát vychlazený nákup, který se po cestě domů stihne zapařit a bakteriím začne pré. Proto látkové tašky perte alespoň jednou za 14 dní, přeci jen v nich přepravujete potraviny.
4. Dekorační polštářky
Sedací souprava obložená příjemnými relaxačními polštářky. Kdo by si mezi nimi rád nezalenošil? I když dnes většinu polštářků včetně povlaků lze pohodlně vyprat v pračce, mnoho lidí to nedělá tak často, jak by se mělo. Polštářky společně s povlaky vyperete alespoň jednou za tři měsíce na nejvyšší teplotu, kterou vám materiál dovolí.
5. Mobily, tablety, dálkový ovladač
Bezkonkurenčně nejšpinavější je drobná elektronika. Vzpomenete si, kolikrát jste během posledních měsíců vyčistili displeje mobilů, tabletů anebo hadříkem otřeli dálkový ovladač? Důvod, proč to dělat častěji, je nasnadě. Telefonu se dotýkáme neustále, doma, venku, na toaletě, při vaření a k tomu všemu k nim během hovorů přikládáme obličej! Na displeji tak zůstává špína z našich rukou, make-up, pleťový krém a odumřelé kožní buňky. To vše vytváří koktejl, ve kterém se skvěle daří různým nebezpečným mikroorganismům, které mohou velmi nepříjemně komplikovat život. Pořiďte si proto antibakteriální ubrousky, jimiž inkriminované plochy přetřete.
6. Špinavé i vyprané prádlo, pračka
Vypranému prádlu za zavřeným bubnem stačí opravdu chvíle na to, aby se v mokrém a vlhkém prostředí začaly množit organismy, které v pračce mít nechcete. On totiž buben sám o sobě obsahuje různé druhy bakterií včetně těch fekálních a často je proti nim bezmocný i prací prášek. Perte proto oblečení na nejvyšší teplotu, kterou vydrží, a jednou za čas properte pračku s octem, klidně i na 90 °C
7. Okolí toalety
Pokud po vykonání potřeby při splachování nesklápíte víko toalety, měli byste úklidu věnovat větší pozornost, a to hlavně podlaze! Při každém spláchnutí mohou bakterie z mísy dolétnout až do vzdálenosti dvou metrů! Bakterie se pak drží ve vzduchu tak dlouho, dokud se neusadí jako špinavý film na površích v místnosti. Víko proto sklápějte před každým spláchnutím. Dbejte na důsledné setření podlahy v této místnosti.
Boj s bakteriemi se může jevit jako neútěšný, ale nebojte, aby mohl náš imunitní systém správně fungovat, musí být neustále stimulován, a to vlastně díky těmto „domácím“ bakteriím je. Takže uklízet ano, ale s mírou.
Další podobné články
Záznam webináře I Jak ušetřit až 50 % na energiích. Fotovoltaika a další úsporné technologie pro bytové domy
Pořízení fotovoltaiky pro bytový dům je stále výrazně složitější, než pár solárních panelů na rodinný domek, zejména pokud jde o administrativu. Nemusí vás to ale zajímat, pokud máte zkušeného partnera. Domy sobě jsou na úsporné technologie pro SVJ a bytová družstva specialista.
Aktuálně o energetických úsporách
Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …