Spory kvůli popelnicím. Dříve nepředstavitelné, dnes naprosto běžné
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Hlídáte si své popelnice? Nevěřili byste, jaké spory mezi sousedními domy může tak zdánlivě bezvýznamná věc vyvolat. Popelnice, kontejnery, přesněji řečeno nádoby na směsný odpad, se stávají jablkem sváru. I tady jde v první řadě o peníze.
Jde o peníze
Pod rouškou tmy nebo i veřejně – nechodí někdo ze sousedních domů s odpadem do vašich kontejnerů? Že jsou takové představy k smíchu? Omyl! Za svoz odpadu si platíme. Proto každý vlastník domu pečlivě počítá, kolik kontejnerů skutečně využije. Pokud objem nestačí, lidé buď nechávají odpad u kontejnerů, případně ho vyhodí u jiného nejbližšího místa. Dalším důvodem je i pouhá pohodlnost. Než si zacházet, kontejner sousedů při cestě přijde vhod.
Nepořádek kolem popelnic – jak ho máme řešit?
Stav, kdy jsou nádoby na odpad přeplněné a množství odpadu je i kolem nich, není nedopatřením svozových společností, ale majitelů či správců domů. Právě oni jsou podle vyhlášky zodpovědní za zajištění dostatečného počtu nádob na směsný odpad, za jejich pravidelný a dostatečný odvoz a za úklid v jejich okolí. Zaměstnanci svozových společností nejsou povinni automaticky uklízet odpad kolem nádob na směsný odpad.
Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům, je potřeba kontaktovat majitele nebo správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení objemu, počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější odvoz odpadu. Majitel nebo správce objektu si u svozové společnosti také může objednat mimořádný úklid kolem nádob na směsný odpad.
Jak se zbavit skříně nebo ledničky? Ke kontejneru nechoďte!
U kontejneru končí i vybavení domácnosti, které tam nepatří. Do kategorie nadměrného odpadu patří skříně, pohovky, křesla, ale často se zde objeví i televizory, monitory a další elektronika. Jen v Praze pracovníci Pražských služeb a dalších svozových společností každý měsíc sesbírají v okolí popelnice asi 650 tun starého nábytku, elektroniky a stavební suti.
Nelze očekávat, že tento odpad automaticky odveze popelářské auto na své pravidelné svozové trase v dané lokalitě. Ať už to je z důvodu velikosti, kapacity nebo potenciálního rizika. Takový odpad jednoznačné patří do sběrného dvora, a to stejné platí i pro stavební suť nebo stará bytová jádra, která často obsahují i elektrické rozvody. Sběrné dvory jsou dostupné prakticky po celé Praze a jejich seznam a mapa rozmístění jsou dostupné na webu praha.eu nebo psas.cz.
Pozor! Pokuta, která vám za tento odpad u popelnic hrozí, je opravdu vysoká. Odkládání odpadu mimo sběrné nádoby je přestupkem proti veřejnému pořádku a může být postihováno pokutou až do výše 50 000 Kč.
Řeší problém zámky na kontejnery a popelnice?
Stále častěji se setkáváme s kontejnery, které jsou opatřeny zámkem. Důvodem je ochrana před probíráním obsahu kontejnerů, kdy mnoho odpadu končí rozházené kolem. Také chceme uchránit kapacitu nádob na odpad pro obyvatele našeho domu.
Zámek na kontejner si můžeme zajistit to lze přímo u svozové společnosti, často i e-mailem. Za tuto službu se platí v hotovosti při vyzvednutí klíčů pro obyvatele domu. Nejčastěji se používají univerzální typy zámků, kdy posádky vozí od těchto zámků klíč.
Univerzální klíč má ale i svou stinnou stránku. Protože s ním odemknete i naprostou většinu okolních kontejnerů, princip ochrany před cizími odpadky už tak zcela neplatí.
Také tady existuje řešení a nádobu můžete opatřit vlastním zámkem. V takovém momentě se ale jedná o tzv. „nadstandardní“ službu – odemykání. Posádka svozu bude váš klíč pokaždé hledat ve velkém svazku ostatních, proto za to zaplatíte navíc.
Rozhodnete-li se pro vlastní klíč, musíte svozové společnosti předat dva – 1 klíč od nádoby (ten má posádka u sebe) + 1 rezervní (umístěný na provozovnách pro nenadálé situace).
Uvažujete o uzavřených kontejnerových místech?
Řada domů řeší opakující se problémy s nepořádkem a utrhanými zámky tak, že kontejnery umístí do uzavřeného místa. Podle zkušeností je to nejlepší řešení. Musíte ovšem počítat s tím, že ve svozový den musíte kontejnery přistavit ke komunikaci nebo mít zajištěnou službu zanášení a vynášení nádob, tzv. zanášku. Jedná se opět o zpoplatněnou nadstandardní službu. Cena se různí podle četnosti svozu, velikosti nádoby a vzdálenosti.
Červené kontejnery se o sebe budou umět postarat samy
Kromě směsného odpadu se už staly samozřejmostí také kontejnery na tříděný odpad. Kromě obvyklé čtveřice plast, papír, nápojové kartony a sklo, se můžeme setkat s červenými kontejnery, které jsou určeny pro vysloužilou elektroniku. I když nemají takovou tradici jako jejich barevní bratři, jen za rok 2016 jsme do nich podle statistik Asekol odložili téměř dvacet tun starých mikrovlnek, mobilů, rychlovarných konvic, mobilních telefonů, příslušenství ke stolním počítačům v podobě myší a klávesnic, přímotopů, meteostanic, set-top boxů a další už nepotřebné elektroniky.
Za vysloužilou drobnou elektroniku určenou do červených kontejnerů se považují zařízení do velikosti 40 × 50 cm. Naopak velké spotřebiče a žárovky je vhodné dovést do sběrného dvora, protože vyžadují speciální zacházení.
Právě u červených kontejnerů se letos dočkáme zajímavého zlepšováku – zabudovaného čidla, které bude monitorovat míru naplněnosti a v případě potřeby samo přivolá svoz. Když se rozhlédneme kolem po přeplněných žlutých, zelených i modrých kontejnerech, třeba se v budoucnosti budeme moci s podobným chytrým vylepšením setkat i u nich.