Jak správně vymezit nemovitost v kupní smlouvě? Pohlídejte si obsah i terminologii

Jak správně vymezit nemovitost v kupní smlouvě? Pohlídejte si obsah i terminologii

14 prosince, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Kupní smlouvu na nemovitost je třeba dobře připravit, aby se předešlo problémům při převodu. Tento článek je zaměřen na nezbytnost při přípravě kupní smlouvy – tou je otázka vymezení nemovitosti.

Používejte správnou terminologii

V zákoně už není používán pojem nemovitost, ale hovoří se obecně o nemovité věci. Překážkou však není definovat předmět koupě ve smlouvě jakkoliv. Jedinou nutností je zachovat stejné pojmosloví v celé smlouvě. Jestliže v úvodu zvolíte pojem „nemovitost“, není pak vhodné v dalších částech používat v tomtéž významu pojem „byt“. Mohlo by to vést k pozdějším výkladovým nejanostem a v krajních případech i ke sporům.

V zákoně můžeme nalézt i další pojmy, což může být zavádějící. Pojem byt je definován jako prostorově oddělená část domu určena k bydlení, zatímco bytovou jednotkou je nemovitá věc zharnující vedle bytu také podíl na společných částech domu. V podílu na společných částech se často chybuje a je nutné před prodejem zkontrolovat aktuální stav zapsán v katastru nemovitostí.

Kdyby váš byt zůstal stejný, ale došlo by ke sloučení bytů v jiném patře, tak se změní podíl na společných částech domu u všech vlastníků. Byl evidován i případ, kdy chybu ve vymezení společných částí udělala banka při zápisu zástavy. Takto se zkomplikoval a protáhl převod bytu do vlastnictví obyvatel domu.

Ohlídejte si obsah kupní smlouvy

Základem při sepisování smlouvy je tedy přesná definice nemovitosti, to platí i pro návrh na vklad změny vlastnického práva. Vždy vyjděte ze zápisu v katastru nemovitostí. I malá chyba může způsobit průtahy v řízení a tím i ohrozit celou operaci nebo způsobit dlouhý spor, upozorňuje advokát a zakladatel projektu Dostupný advokát JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Důležité je také vymezení všech součástí převáděné nemovitosti. Kupní smlouvu můžete doplnit detailní přílohou, především v situaci, kdy je převáděn dům a okolní pozemky s vybavením. Není radno spoléhat na ústní dohodu s druhou stranou, nejlepší je vše jasně a stručně sepsat, aby se předešlo nedorozuměním. Ze zkušeností advokátů totiž spory snadno vzniknou tam, kde nebyl zlý úmysl, jenom nejasnost, kterou někdo potom chytře využije.

Další podobné články

Jak dopadl průzkum ohledně cen energií?

Jak dopadl průzkum ohledně cen energií?

Výdaje za energie i pro letošní rok zůstávají aktuálním tématem. V předešlé sezóně vědomě energie šetřily tři čtvrtiny českých domácností. Přes 80 % hodlá v úsporném chování pokračovat i letos. Desetina dokonce plánuje topit méně. Jaké další údaje odhalil průzkum společnosti epet a kolik z měsíčního rozpočtu za energie platíme?

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.