Státní fond životního prostředí vydal upozornění pro příjemce a žadatele o dotaci z programu Nová zelená úsporám a podprogramu Nová zelená úsporám Light, aby u dotačních projektů věnovali zvýšenou pozornost a obezřetnost při výběru dodavatele, uzavírání smluv na instalaci solárních systémů a na renovaci domu a úhradě záloh.
Studie revitalizace, první správný krok k modernizaci bytového domu
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Náklady na bydlení stále tvoří významnou část měsíčního rozpočtu. Jak a o kolik bychom je mohli snížit? Možností je řada. Abychom ale byli s výslednými úsporami skutečně spokojeni, musíme zvolit správný postup. V opačném případě budeme šetřit méně – dokonce nemusíme ušetřit vůbec nic. Jak je to možné? Právě chyby, kterých se dopustíme na samém začátku naší cesty k úsporám, výsledek ovlivňují nejvíce.
Chyby, za které se platí
„Na prvním místě vždy musí být profesionální posouzení aktuálního stavu domu,“ radí Jakub Slačík, specialista na revitalizaci bytových domů. Právě tady již dochází k prvním pochybením. Někteří vlastníci vycházejí z předpokladu, že sami nejlépe ví co jejich dům potřebuje a žádnou odbornou pomoc nevyhledají.
Další skupinu tvoří ti, kteří si nechají poradit od jiných vlastníků, kteří již rekonstrukcí prošli, případně od některého z členů družstva či SVJ, který vystupuje z pozice znalce. Také v těchto případech se vystavujete riziku chybného rozhodnutí. „U každého domu je nutné vycházet z konkrétní situace. I u dvou typově shodných domů, stojících vedle sebe, se bude správný postup s největší pravděpodobností lišit. Problémem bývají také samozvaní „odborníci“ z daného domu. Rozhodně nechci snižovat jejich odbornost, ale rekonstrukce a cesty ke snižování spotřeby energií u bytového domu mají svá pravidla a ani vzdělání v některém obecném stavebním oboru není dostatečné pro správné rozhodnutí. Navíc ve většině případů budou chybět potřebné zkušenosti,“ varuje Jakub Slačík před častými chybami v postupu.
Jak tedy postupovat když uvažujeme o revitalizaci bytového domu?
Pro prvotní rozhodnutí zda má význam se do revitalizace domu pustit či nikoli není potřeba mít ani energetický audit, ani projekt. Audit a projekt totiž podrobně zpracovává až ta energetická opatření, která auditorovi a projektantovi zadáte. Jaké by ale mělo být to zadání? Na to je potřeba si odpovědět ještě před tím, než se pro revitalizaci rozhodnete. V prvních krocích rozhodování vám může pomoci jednoduchý a srozumitelný nástroj. Specialisté ve společnosti Alumbrado takový nástroj mají. Jmenuje se Studie návratnosti energeticky úsporných opatření. Tato studie vznikla na základě zkušeností s přípravami a průběhem rekonstrukcí více než 400 bytových domů a přináší odpovědi na otázky, které potřebujete znát, abyste se mohli v souvislosti s plánovanou revitalizací vašeho bytového domu správně rozhodovat.
Co Studie revitalizace přináší vlastníkům bytových domů?
V první řadě informace, které v této přípravné a rozhodující fázi rekonstrukce skutečně potřebujete pro správná rozhodnutí. Asi nejvíce diskusí mezi spoluvlastníky se vždy odehrává kolem peněz. Tady oceníte jednu z nejdůležitějších předností Studie návratnosti – vyčíslení úspor. „V přehledných tabulkách a grafech uvidíte, kolik zaplatíte celkem na úrocích za úvěr a kolik za stejné období ušetříte na snížených nákladech na vytápění. Z výsledku také všichni uvidí , o kolik peněz bude váš dům každoročně přicházet v případě odkládání rekonstrukce.“ To je zvláště důležité jako argument pro ty spoluvlastníky, kteří ještě s revitalizací váhají. Vše je zpracováno jednoduchou a snadno přehlednou formou.
Studie revitalizace obsahuje ale řadu dalších důležitých informací. Ze závěrů například také vyplývá, zda bude ve vašem konkrétním případě nutné kvůli rekonstrukci navýšit fond oprav, s jakým rozsahem stavebních prací je nutné počítat a další.
Chystáte se hlasovat?
Výraznou pomocí v rámci Studie návratnosti jsou informace, které budou nezbytné pro diskusi se členskou základnou. „Při vývoji Studie revitalizace jsme vycházeli z našich zkušeností a troufám si říci, že jsme se za mnoho let praxe s více než tisícovkou účastí na schůzích, setkali pravděpodobně s naprostou většinou situací, které mohou diskuse o rekonstrukci provázet. Řadu z nich jsme zapracovali již přímo do Studie, na ostatní můžeme při naší účasti na schůzi přímo reagovat a vysvětlit vše, co by bylo třeba. Tím výrazně ulevíme výboru. Naše zkušenosti ze stovek úspěšných realizací mohou družstva a SVJ využít i v průběhu celé přípravy i realizace rekonstrukce,“ dodává Jakub Slačík závěrem.
Studie návratnosti je zcela ZDARMA
Vypracování Studie revitalizace je bezplatné a bez jakýchkoliv dalších závazků. Vyzkoušejte jak je to jednoduché. Stačí zavolat na +420 725 493 300 nebo poslat mail na adresu info@alumbrado.cz . Studii můžete také objednat přímo na www.revitalizacebd.cz
/Ilustrační foto: 123rf.com/
Další podobné články
Připomínáme: Příjem žádostí v programu Nová zelená úsporám Light je opět otevřen
Po krátkodobé přestávce mohou senioři a domácnosti s nižšími příjmy od konce června opět žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám Light. Nově mohou zálohově získat až čtvrt milionu korun, částku mohou využít na zateplení domu a instalaci solárního ohřevu vody.
Program Dostupné bydlení dostal zelenou. Do nájemního bydlení půjde 7 miliard korun
Na výstavbu bytového domu, stavební úpravy nebo koupi nového bytu bude možné využít peníze z dotačně-úvěrového programu Dostupné bydlení, který přispěje k řešení současné bytové krize. Od října nabídne Státní fond podpory investic (SFPI) zvýhodněné úvěry pro obce, kraje, jejich organizace a další právnické osoby za 7 miliard korun do poloviny roku 2026. V příštím roce se k němu přidá Národní rozvojová banka se svými nástroji za další 3,5 miliardy korun.