Také termostatické hlavice vyžadují péči

Také termostatické hlavice vyžadují péči

10 září, 2015
Enbra

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Kolik můžeme ušetřit?

Termostatické ventily výrazně přispívají k úsporám nákladů na teplo. Díky svému mechanismu totiž automaticky regulují teplotu v místnosti v předem nastaveném rozmezí. Vhodnou regulací může termostatický ventil snížit náklady na vytápění místnosti o 10 až 20 %. V létě, kdy topení v domě či bytě nepracuje, je ale dobré věnovat termostatickým ventilům odpovídající péči. Termostatické hlavice je potřeba udržovat v čistotě, jednou za čas je zbavit prachu a protočit. Málokdo však ví, že mimo topnou sezónu je velmi důležité nechat termostatické ventily u všech radiátorů úplně otevřené – tedy nastavené na nejvyšší stupeň, obvykle na „pětku“.

Jak o termostatický ventil správně pečovat?

„Aby termostatický ventil spolehlivě a dlouho fungoval, je důležité jej během léta nechat otevřený. Pokud mimo topnou sezónu ventil na dlouho uzavřete, zbytečně se namáhá jeho pružina a může dojít i k zatuhnutí regulační kuželky, případně k jejímu poškození a nutné výměně,“ popisuje drobnou, ale důležitou letní údržbu termostatických hlavic Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, servisem a instalací otopné techniky. „Ačkoli výrobci tuto informaci většinou v návodech neuvádějí, je dobré toto pravidlo dodržovat. Stačí po skončení topné sezóny obejít všechny radiátory a jejich termostatické ventily naplno otevřít. Ale i tomuto nezbytnému kroku se dá předejít pomocí instalace hlavic s ochranou proti nadměrnému zdvihu kuželky,“ doplnil Karel Hajman.

Výrobci a dodavatelé většinou uživatele o nutnosti správné údržby termostatických hlavic informují jen minimálně. Jejich správná funkce je přitom pro optimální práci celého otopného systému v domě klíčová. „Dotazy, jak správně udržovat termostatické hlavice, zaznamenáváme stále častěji. Přitom stačí, když společenstva vlastníků či správci umístí informace o správné údržbě ventilů a radiátorů třeba na domovní nástěnku,“ sdělil Karel Hajman ze společnosti ENBRA. Nezřídka také dochází ke ztrátě funkce například u hlavic s voskovým čidlem, které po letech přicházejí o svoji regulační funkci, a je tedy vhodné je nahradit novými. „V případě přistoupení k výměně je nutno vědět, jaké máte termostatické ventily a jaké mají připojení. Ne všechny hlavice jsou totiž navzájem kompatibilní. Někteří výrobci však nabízejí hlavice s možností osazení na ventily i jiných výrobců,“ dodal Jan Kadleček ze společnosti Oventrop.

Další podobné články

Obnažená realita. Tepelná čerpadla peníze nešetří

Obnažená realita. Tepelná čerpadla peníze nešetří

Rostoucí ceny energií přiměly v uplynulých letech bytová družstva a společenství vlastníků jednotek zamýšlet se nad úsporami v dodávkách tepla. Toho využili prodejci tepelných čerpadel, kteří začali předkládat nabídky s údajně úžasnými úsporami. „Praxe však ukázala, že čísla neodpovídají realitě a tepelná čerpadla energetiku nespasí,“ říká Jan Vondráš ze společnosti Invicta Bohemica.

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Venkovní teploty stoupají a vy už dávno máte vypnuté topení. Nenechte se mýlit! Bez ohledu na zavřené radiátory ale musí vaším domem dále kolovat teplo, které zaplatíte. Proč to tak je a kdy topná sezóna končí, případně kdy ji lze přerušit?

Aktuálně o energetických úsporách

Aktuálně o energetických úsporách

Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.