Kvalitní správa bytového domu může vlastníkům ušetřit značné peníze a mnoho starostí. Jak vybrat toho správného správce?
Trápí vás vedro v bytě? Vyzkoušejte tipy, jak horko snížit
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Pro většinu z nás není rozpálený byt místo, kde bychom rádi pobývali. Přitom bychom doma mohli mít minimálně o několik stupňů méně. Kde nastávají ty největší prohřešky týkající se přehřívání bytů a jak se jim vyvarovat?
Tepelnou izolaci oceníte i v létě
Možná vás to překvapí, ale i v létě oceníte zateplený dům. Tepelná izolace nás totiž nechrání pouze před nízkými teplotami v zimě, jak se o tom nejčastěji hovoří. Její izolační vlastnosti oceníme i v létě, kdy tepelná izolace funguje na opačném principu a nepustí tolik tepla dovnitř bytu. Důležitá je ovšem správně zvolená tloušťka fasádního izolantu. „U fasádního pěnového polystyrenu se bavíme o účinné minimální síle 12-15 cm,“ vysvětluje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.
Nepouštějte sluneční paprsky skrz okno
Nejvíce slunečních paprsků do bytu prostupuje oknem. Vhodné řešení spočívá v zaclonění před nebo za skleněnou výplní oken. „Jako nejefektivnější varianta se ukazují systémy, které jsou instalovány vně domu, protože eliminují působení slunce už při vstupu do objektu. Při zakrytí oken zejména materiály s odrazivou povrchovou úpravou se část slunečního záření včetně tepelné složky vrací do okolního prostředí,“ radí odborník Lubomír Valenta.
Regulujte průnik slunce pomocí žaluzií
Kromě rolet představují efektivní stínící prvek také venkovní žaluzie. Ty umožňují plynulou regulaci přirozeného osvětlení v domě a současně pomáhají zajistit příjemné klima i během velmi slunečných dnů. Nastavení správné úrovně žaluzií nevyžaduje ruční ovládání, naopak se stále více používají elektrické pohony. Nejde však pouze o komfort při užívání. Venkovní žaluzie vybavené čidly reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky pomohou také snižovat náklady na chlazení i vytápění budovy.
Řešením jsou také fólie
Pro větší skleněná okna, např. francouzská okna se více než rolety a žaluzie hodí protisluneční fólie. Protisluneční okenní fólie dovedou odrážet až 80 % slunečního záření a tím nepropouštět do interiéru nechtěné horko. Jejich funkce je přitom odlišná v zimě a v létě. V zimě zvyšují tepelně izolační schopnosti ve smyslu pronikání tepla zevnitř ven, v létě fungují přesně naopak a brání přehřívání interiéru. Navíc tyto fólie snižují riziko zranění rozbitým sklem (sklo se nevysype). Údržba oken je naprosto stejná jako u oken bez folie. Velkou výhodou je také snadná aplikace fólie na kterékoliv okno.
Klimatizace v domácnosti
Pro většinu lidí je prozatím klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními středisky. Vnímáme ji jako prostředek k udržení příjemné teploty, když i do Česka přijdou vedra. Poslední dobou se však stává součástí běžných domácností. Za zmínku rozhodně stojí i fakt, že se dá klimatizací jak chladit tak topit. Požívat klimatizaci k pravidelnému topení se však příliš nedoporučuje. Jednak kvůli nadměrnému zatížení přístroje a jednak proto, že běžné způsoby jsou z ekonomického hlediska výhodnější.
Snažíte se ve vedru větrat? Chyba!
Pokud se nemůžeme spolehnout na svěží větřík, při vysokých teplotách nevětrejme. Pokud k zavřeným oknům ještě zatáhneme žaluzie, ještě více zabráníme průniku horkého vzduchu dovnitř bytu. Větrejte v době, kdy venku poklesne teplota.
Další podobné články
Záznam webináře I Jak ušetřit až 50 % na energiích. Fotovoltaika a další úsporné technologie pro bytové domy
Pořízení fotovoltaiky pro bytový dům je stále výrazně složitější, než pár solárních panelů na rodinný domek, zejména pokud jde o administrativu. Nemusí vás to ale zajímat, pokud máte zkušeného partnera. Domy sobě jsou na úsporné technologie pro SVJ a bytová družstva specialista.
Aktuálně o energetických úsporách
Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …